0

В сички Христови църкви и на Изток и на Запад идната събота (30 ноември) отбелязват паметта на свети апостол Андрей Първозвани. Той е наречен така, понеже пръв от апостолите е бил повикан да тръгне след Месията Иисус Христос. За българите този библейски герой има особено значение, защото именно той пръв донася Божието слово по нашите земи.

Призоваване

Светото предание разказва, че Андрей стоял на брега на река Йордан, когато зърнал Иисус. После отишъл при брат си Петър и му съобщил радостната вест: „Намерихме Месия“ (Йоан 1:41) и го довел при Христа, а Той им казал: „Вървете след Мене и Аз ще ви направя ловци на човеци“ (Мат. 4:19).

Свети Андрей пръв последвал Христос.

 Свети Андрей пръв последвал Христос.
Фейсбук

Оттогава двамата мъже, по занаят рибари, навсякъде вървели след Божия син. Така станали очевидци на най-важните събития в историята на християнската религия - чудеса на Иисус, Неговото благовестие, кръстната Му смърт и Възкресението Му в плът от гробницата.

Мисия

Накрая апостолите се разделили по всички краища на света, за да проповядват Словото Божие. Тогава на апостол Андрей се паднали северните страни. Той обиколил всички градове край Черно море, и преди всичко Одесос (Варна), където ръкоположил първия епископ на града Амплий. Това събитие превръща днешната Варненска епархия в най-старата в България, а и една от най-древните в света.

Мъченичество

Животът на апостола свършва в Патра, Гърция, където управителят на града Егеат принуждава християните, начело със свети Андрей да принесат жертва на боговете. Апостолът отказал и останал непреклонен. Управителят го осъдил на смърт, като наредил да го привържат към кръст във формата на Х, на който християнинът предал Богу дух. Това се случило на 30 ноември през 60 г. Кръстът с тази форма е наречен на св. Андрей и днес е част от флаговете на много страни.

Войни

Въпреки че светията е един от обичаните и почитани и в народния фолклор, в България има само три православни църкви с неговото име. В София това е храм-паметник „Свети Андрей Първозвани“. Той е посветен на българските войници, загинали в Руско-турската освободителна война, Сръбско-българската война и в редовете на Македоно-одринското опълчение през Балканските войни.

Софийският храм Свети Андрей е посветен на загиналите във войните опълченици.

 Софийският храм Свети Андрей е посветен на загиналите във войните опълченици.
imgrabo.com

Построен е като параклис през 1926 г., но през1944 г. при бомбардировките над София е разрушен до основи. Възстановен е през 1948 г., а по-късно, с благословението на патриарх Кирил, започва строежът на църквата в днешния й вид. Градежът се проточва и храмът е осветен едва на 2 май 1972 г.

Варненци почетоха паметта на апостола, основал древната им епархия.

 Варненци почетоха паметта на апостола, основал древната им епархия.
static.bnr.bg

Във Варна, мястото, гдето Христовият ученик е бродил, църква в негова чест бе издигната едва в ново време. Основният й камък е положен на 31 октомври 2006 г., а строежът завършва през 2010 г. Освещаването прави покойният Варненски и Великопреславски митрополит Кирил на 30 ноември 2011 г.

Язовир

Параклис „Свети Андрей Първозвани“ има и на брега на язовир „Батак“ в курорта Цигов чарк. Той свързан с Божие чудо, описано от местния жител Георги Власев. „На 18 май 1995 година Бог дари живота на моето 4-годишно внуче Георги. То беше блъснато от лек автомобил, падайки по гръб на асфалта. В този миг стана Божествено чудо! Предната гума спря на косъм от невинната детска главичка“.

Параклисът в Цигов чарк е дело на родолюбиви.

 Параклисът в Цигов чарк е дело на родолюбиви.
nameridobroto.com

За това Власев решава да съгради храм в прослава на Бога. Той е осветен на 4 юли 2015 година от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай. От Гърция е закупена камбана, която е поставена на 12-метровата камбанария. Тя е дарение от батакчани, родени през 1965 година. По традиция, датираща от 1921 г., батакчаните, които навършат половин век, правят дарения на родния си град, за да оставят трайна следа в историята и паметта на поколенията след тях.

Папа Йоан Павел II преосвети най-стария храм

Четвъртият храм, посветен на Първозвания Апостол, се намира в село Калояново и принадлежи на на Софийско-пловдивската епархия на Римокатолическата църква. Той е най- старият с това име в България. Изграден е още през 1863 г. по нареждане на пловдивския епископ Андреа Канова.

Католическият храм Свети Андрей в Калояново е построен върху църква от 1863 г.

 Католическият храм Свети Андрей в Калояново е построен върху църква от 1863 г.
i0.wp.com

През 1891 г. е построена и камбанария в двора на църквата. Тя обаче е повредена от гръмотевица през 1907 г. и след Чирпанското земетресение през 1928 г. е съборена. Старата сграда също е съборена в началото на века и на нейно място през 2003 г. е направена първа копка за строежа на новия енорийски храм.

В основата му е положен камък, осветен лично от папа Йоан-Павел ІІ по време на посещението му в България през 2002 г.