З адържаният в Бургас близо половин тон хероин идва от Централна или Югоизточна Азия. Версиите на разследващите за произхода и пътя на рекордното количество наркотик са две. Стоката е тръгнала от Афганистан или от Мианмар. По случая предстои дълго и нелеко разследване в опит да се проследи началната дестинация.
Объркване
"Първоначално тиражираната от някои медии версия, че хероинът идва от Киргизстан, е несъстоятелна и се дължи на погрешно тълкуване на официално съобщение на прокуратурата. То гласеше, че според документите, представени на митница Бургас, машините за полагане на кабели (в които бе скрит хероинът), пристигат до Батуми от дестинация Киргизстан. В същите документи е посочено, че машините ще преминат транзитно през България към гръцкото пристанище Александруполис. Но това са данни, декларирани по документи, а всъщност няма никаква яснота, нито доказателства дали действително хероинът е натоварен в Киргизстан. Вероятността за това е минимална", коментира служител, запознат с разследването, пожелал анонимност.
Според чужди медии киргизкото Министерство на вътрешните работи е отхвърлило твърдението, че конфискуваният хероин е с произход от Киргизстан. От ведомството обаче оказват съдействие по разследването, което се провежда и по механизма на международния правен обмен.
Рекордно
Рекордната пратка от 436 кг хероин на стойност над 70 млн. лева беше задържана на бургаското пристанище на 9 август. Според данните на Окръжната прокуратура в града наркотикът е пристигнал до Бургас с ферибота от грузинския порт Батуми. Хероинът е бил скрит в товарно ремарке, транспортирано на борда на кораба, което е било натоварено с 4 машини за полагане на кабели. Трафикираният хероин е бил разпределен в 434 пакета, които са били натъпкани в специални кухини в машините, заварени отвън. Разследващите допускат, че машините за полагане на кабели най-вероятно са бутафорни и са изработени специално за да бъдат използвани като тайници за трафик на дрога.
Кавказки път
За доставката на внушителното количество дрога е използван международен канал, известен като "кавказки път", който е един от най-използваните за наркотрафик към Западна Европа. Интересна подробност е, че ремаркето, натоварено с близо половин тон хероин, е пристигнало с ферибота в края на юли тази година и според документите трябвало да бъде транспортирано до Александруполис, Гърция. Близо две седмици ремаркето с хероина е престояло на пристанището в Бургас, което провокирало и първите съмнения. На 9 август е пристигнал гражданин на Казахстан, изпратен да прибере ремаркето със специален влекач и да го транспортира до Гърция. Заловеният хероин идващ от Грузия не е прецедент. Неведнъж митническите и гранични власти са хващали пратки, трафикирани с ферибота, плаващ от Бургас до Грузия.
Дежа вю
Един от най-сериозните удари срещу международните наркотрафикатни бе нанесен през декември 2008 г. Отново с ферибота, плаващ тогава по линията Бургас-Поти, в морския град бяха пренесени 200 кила хероин. Схемата бе идентична. Пакетите с наркотици бяха скрити в специално изработени тайници в ремаркетата на три камиона със софийски регистрации, които са били натоварени на ферибота в пристанище Поти.
"Кавказкият път" е един от основните канали за трафик на наркотици от Азия през Балканите към Западна Европа. Най-логичната версия е хероинът да е произведен в Афганистан да е трафикиран по суша до Грузия, прекосявайки четири държавни граници. Страната бе считана за лидер в производството на хероин и последните няколко десетилетия държеше 80% от световните пазари.
Тенденция
През последните две години обаче ситуацията е коренно променена. Според доклад на ООН, публикуван на 12 декември м.г., през 2023 г. Мианмар (Бирма) е станала най-големият производител на опиум в света, измествайки Афганистан, след мерките, предприети срещу тази индустрия от страна на управляващите в Кабул талибани. Според последния доклад на Службата на ООН по наркотиците и престъпността (СНПООН) Мианма е произвела през 2023 г. приблизително 1080 тона опиум, който е основна суровина за производството на хероин. По непотвърдена информация печалбите от това производство възлизат на около 2,5 милиарда долара. По-голямата част от тях са отишли при трафикантите, които са доставяли продукта в цяла Азия, достигайки дори до Австралия, често вече преработен до хероин.
По-голямата част от този наркотик преминава през съседните страни - Тайланд и Бангладеш.
В същото време Службата на ООН за наркотиците и престъпността (UNODC) смята, че след забраната на талибанското правителство за отглеждане на мак през миналата година производството на опиум в Афганистан е спаднало с около 95% - до около 364 тона. Това е първият път от 2002 г. насам, когато Мианма изпреварва Афганистан в това производство.
В същото време все повече земеделски производители в Мианма се насочват към опиума, след като икономиката се срина след военния преврат през 2021 г., който потопи страната в гражданска война. Очакваше се повишението на площите с опиумен мак в Мианма да бъде 18% през тази година, до 47 000 хектара, според доклада на ООН "Проучване на опиума в Югоизточна Азия през 2023 г.".
Елена Анастасова