О билното потене (хиперхидроза) може да бъде сигнал за диабет или хипогликемия. За това предупреждава ендокринологът д-р Ина Симеонова. „Има ли обилно потене, е хубаво да се консултирате със специалист за диабет, за щитовидната жлеза да се изключат като фактори“, препоръчва тя. Трябва да се знае, че има различни причини, предизвикващи този вид охлаждане на тялото, има и физиологични причини – пубертет, менопауза, както и ендокринологични причини, а също така може да се изпотим и след консумация на люта храна. „Голяма част също се потят на нервна почва, за тях спокойствие, медитация, йога“, казва тя.

Фактори

По думите на специалиста наднорменото тегло също може да бъде причина за потене. „По-дебелият слой подкожна мастна тъкан пречи на топлоотделянето и оттам компенсаторно се отделя повече пот. Някои от лекарствата за лечение на диабет и инсулинът също могат да бъдат причина да се стигне до хипогликемия, един от симптомите й е потенето“, обяснява тя. Инсулиновата резистентност също може да доведе до това – да плувнем в пот. „При нея се отделят по-големи количества инсулин, които в отговор на приема на въглехидрати могат да доведат до реактивна хипогликемия“, заявява тя и добавя, че сърцебиенето, чувството за силен глад са сред симптомите, че сме с ниска кръвна захар и е необходимо да измерим нивата си.

Миризма

По думите й силната неприятна миризма на потта не е сигнал за проблем. „Не може да ни даде сигнал за нещо конкретно. Там вече е важна хигиената и подходящата козметика“, коментира специалистът. Тя обяснява, че когато обилното потене е под мишниците, могат да използват дезодорант, но когато е обилно и водата се стича на капчици по лицето, едва ли ще постигнем голям ефект от спирането на потенето с препарати. „По-скоро трябва да мине конкретният период“, казва тя и съветва да не възпираме принудително работата на потните жлези. От думите й става ясно, че хората най-много се потят под мишниците, ингвиналните гънки, при по-пълни хора – местата, където има натрупване на повече мастна тъкан. Специалистът алармира, че често потта може да допринесе за появата на сърбежи, зачервяване, за различни дерматити и екземи. По думите й няма научни доказателства, които да обуславят дали потта е лепкава, или не. Става ясно още, че когато се касае за нервно вегетативното изпотяване, засяга дланите и стъпалата.

Вода

В жегите е задължително пиенето на вода, но на чиста, а не на сокове. „Поне по 30 мл на 1 кг тегло. Говорим за вода, не за подсладени течности, сокчета и газирано“, препоръчва специалистът. По думите й независимо че спортът предизвиква потене, той е полезен за постигане на душевен баланс и комфорт. Той трябва да е според възможностите на човека и да се практикува или сутрин, преди жегите, или вечерта.

Носете широки дрехи

Носете широки дрехи, обръщайте внимание и на тъканите, нека те са лен, памук. Това намалява потенето на тялото и го предпазва от прегряване, заяви ендокринологът д-р Ина Симеонова. „Да не са тесни дрехите, защото те задушават кожата; да са от естествени материи, да са по-светли“, препоръчва специалистът и добавя, че е изключително важно да носим облекло, което е подходящо за времето навън. Тя коментира, че употребата на антиперспиранти, дезодоранти е решение, но то е краткотрайно.

Внимавайте с резките смени на температурата

Внимавайте с резките смени на температурата. Не трябва да се допуска тя да е по-голяма от 10 градуса между тази навън и в помещението, съветва ендокринологът д-р Ина Симеонова. „Големите температурни разлики не са препоръчителни, за да не се допуска температурен шок. Големите разлики, особено при по-чувствителните, може да доведат до синузити, пневмонии“, коментира тя и призовава да не допускаме сериозни разлики в градусите. Носете си подходяща допълнителна дреха, за да не ви се налага да чакате да изсъхне дрехата върху вас, след като сте се изпотили навън. Д-р Симеонова подчертава, че е нормално тялото да бъде мокро след излизане от банята, независимо че е избърсано с хавлия. По думите й това се дължи на топлината на кожата, която се излъчва веднага след къпане. „Това е нормална реакция на организма след топлия душ, стига да не е обилно потенето“, добавя ендокринологът.

Специалист: Проблемите с

щитовидната жлеза зачестяват

Проблемите с щитовидната жлеза зачестяват и могат да се срещнат във всяка възраст. Това каза пред „Здраве с Телеграф“ ендокриологът д-р Ина Симеонова. Разбираме за тях, защото хората често се изследват. „При хиперфункция изпотяването, сърцебиенето, редукцията на теглото, безсънието са най-често срещани“, посочва тя и добавя, че при хипер- или хипофункция е възможно да се наблюдава и оредяване на косата.