Д иабетът е социално значимо заболяване. По данни на Българската асоциация „Диабет“ от болестта у нас страдат над половин милион души, като се предполага, че още близо 300 000 най-вероятно са заболeли, но все още не знаят за това или пък са с преддиабет. По предварителни данни от тази година процентът на заболелите достига близо 16%, като половината от тях не знаят, че имат захарен диабет, това обявиха от Българското дружество по ендокринология. От Международната диабетна федерация изчисляват, че в момента близо 540 милиона души живеят с болестта, което прави 1 на всеки 10. На всеки 10 секунди новите болни се увеличават с двама, един човек пък умира от усложнения, свързани с болестта. Всяка година новозаболелите от диабет са 7 милиона души, като 70 000 от тях са деца. Какви са симптомите и какво може да отключи болестта, казва пред „Здраве с Телеграф“ ендокринологът д-р Силвия Въндева от УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев" в София.
Симптоми
„Диабетът не боли“, заяви д-р Въндева. По думите й симптомите в началото са по-дискретни и лесно могат да останат незабелязани от пациентите. Специалистът обяснява, че диагностицират захарен диабет при измерени високи нива на кръвната захар на гладно. „Това ще рече стойности над 7 ммол/л, случайна стойност >11.1 ммол/л, стойности >11.1 ммол/л на втори час от натоварване с глюкоза. Гликираният хемоглобин дава представа за нивата на кръвната захар през изминалите 2-3 месеца и при стойности над 6.5% също може да се постави диагноза захарен диабет. В повечето случаи захарен диабет тип 2 е съпроводен с покачване на телесното тегло“, коментира тя. Ендокринологът посочва най-честите симптоми, които дават сигнал, че може да сме с диабет или в преддиабетно състояние. „Най-честата симптоматика е свързана с появата на умора, повишена жажда, повишено уриниране, съхнене на устата. В повечето случаи захарният диабет е съпроводен с покачване на телесното тегло, предшествано от инсулинова резистентност“, обяснява специалистът. Тя коментира, че биреното коремче невинаги е белег, че човек страда от диабет, но може да е предвестник, че може да се срещнем със заболяването, особено ако не предприемем някакви действия за здравето ни.
Последици
Д-р Въндева казва, че неконтролираният диабет може да предизвика редица усложнения, които са причина за повишена смъртност. Тя заявява, че пациентите, които са с лош контрол на заболяването, живеят с 10-15 години по-малко от тези без захарен диабет. „Повишава се сърдечносъдовият риск, рискът от исхемична болест на сърцето, съдови инциденти. Инсултът, инфарктите и сърдечната недостатъчност са по-чести при пациенти със захарен диабет. Настъпват усложнения с бъбреците – голяма част от хората с диабет тип 2 развиват хронично бъбречно заболяване, което може да прогресира до бъбречна недостатъчност“, изброява тя. Специалистът добавя, че при засягане на периферната нервна система може да се появят изтръпвания, мравучкане, крампи. „При напредване на заболяването и лош контрол на захарния диабет е възможно да се появят рани на крайниците, които трудно се поддават на лечение“, посочва ендокринологът. Тя добавя, че захарният диабет може да предизвика диабетна ретинопатия, която е една от основните причини за слепота на Запад, като такива случаи има и у нас.
От думите й става ясно, че диабет тип 2 се открива както при все по-млади хора, така и при деца. През изминалите десетилетия при деца се е срещал основно диабет тип 1, докато сега все по-често се открива диабет тип 2 при децата със затлъстяване. Не всяко хлапе с наднормено тегло страда от заболяването, но то предразполага към инсулинова резистентност и на по-късен етап захарен диабет.
Инсулин
Основно пациентите с тип 1 диабет прилагат лечение с инсулин, тъй като при тях няма собствени резерви. Болните от диабет тип 2 се лекуват с други медикаменти, преди да се стигне до поставяне на инсулин. Това е така, защото при тях има излишък от собствен инсулин, но той не работи достатъчно добре, обяснява специалистът. Тя уточнява, че има варианти временно да се замести липсващият от аптеките инсулин с друг, но това може да доведе до влошен контрол на заболяването. Пациентите на инсулинотерапия не бива да остават без лечението, тъй като това може да доведе до диабетна кетоацидоза, която е животозастрашаващо състояние. Невинаги пациентите с тип 2 диабет имат нужда от инсулин. „Голяма част от пациентите с тип 2 имат дълго време запазена собствена инсулинова секреция. При много голяма давност на заболяването или при дълготраен прием на определен тип медикаменти собствената секреция може да намалее и да наложи приложение на инсулин, твърди ендокринологът.
Специалистът: За да избегнем срещата с него, трябва да променим живота си
За да избегнем срещата с диабета, трябва да променим начина си на живот, който е все по-застоял. В това е категоричен ендокринологът д-р Силвия Въндева от УСБАЛЕ "Акад. Иван Пенчев" в София. Тя споделя, че по време на пандемията рязко се е увеличил процентът на децата с наднормено тегло, както и при възрастните. „Хранителните навици, липсата на движение, прием на храни, богати на мазнини, бързи въглехидрати. Надвишаваме многократно препоръчителния дневен калориен внос: някъде около 2000-2500 ккал при мъжете и 1500-2000 ккал при жените според физическата активност. Често тези стойности се надвишават два или три пъти“, казва тя. По думите й за хората, страдащи от диабет, няма забранена храна, всичко трябва да е с мярка, а бързите въглехидрати в минимални количества. По отношение на редовно спортуващите и посещаващи фитнес залите специалистът коментира, че движението и тренировките помагат укрепване на мускулите, а именно те изразходват кръвната захар. „Проблемът идва с приема на стероиди, които могат да нанесат непоправими поражения върху ендокринната система. По отношение на рестриктивните хранителни режими временно те могат да донесат ползи, но в дългосрочен план водят до проблеми, особено в тийнейджърската възраст“, заявява тя и уточнява, че за хората, страдащи от диабет, няма забранена храна, но всичко трябва да е с мярка. Медикът подчертава, че пациентите не трябва да ядат сладко на гладно. Специалистът препоръчва да ограничим приемането на бързи въглехидрати като кроасани, вафли, бонбони и да се консумират фибри, които се съдържат в зеленчуците. Д-р Въндева съветва всяко основно хранене да бъде придружено от зеленчуци, които може да са под различна форма (пресни, печени, варени).
Тя добавя, че е изключително важно пациентите да свалят постепенно килограми. Това зависи и от изходното телесно тегло. Нормалната редукция на теглото за месец е между 2-5 кг.
Метаболизмът се забавя след всяка декада
С възрастта настъпва забавяне на метаболизма, за което до голяма степен допринася и липсата на спорт, на неправилно хранене, обяснява ендокринологът д-р Силвия Въндева. „Той намалява, тъй като мускулите са тези, които изгарят калориите и намаляват кръвната захар“, посочва тя. По думите й след всяка декада метаболизмът се забавя в сравнение с предходното десетилетие. „При жените след настъпване на менопауза има забавяне на метаболизма“, казва тя.
Владимир Христовски