П околението Y – така социолозите наричат родените през 80-те години. Те са независими, с подчертана индивидуалност и ревниво пазена свобода. Израсли са в мрежата и живеят в свят без граници.
Българите от авангарда на това поколение изглеждат, сякаш кризата е минала край тях, без да я забележат. Докато родителите им говорят за безработица и безпаричие, те обсъждат нови проекти.
„Не бих казал, че съм приел като синовен дълг да продължа семейната традиция в производството на обувки – казва Ремзи пред BG Voice. – Израснал съм във фабриката, тя ми беше като втори дом. Летните ваканции прекарвах там. Когато през 2005-а закупихме първите системи за разкрояване, ми беше голям мерак да работя на тях...“
С баща си Гюрсел
Ремзи Ингилизов от Пещера e трето поколение в производството на обувки, които се изстрелват до Холивуд и Капитолия. Тази година в Кан Анджелина Джоли и много други знаменитости избират изящните и удобни български обувки.
В своеобразната „Колекция на славата“ на бранда Ingiliz има образци, избрани от Мишел Обама, Кейти Пери, Кари Ъндърууд и за култовите сериали Game of Thrones, Star Wars, House of the Dragon.
Традиции
Ремзи обаче е скромен за личния си принос в целия този звезден BG пробив на световната сцена.
Възпитан е в дух на синовен дълг и привързаност към семейната традиция.
Роден е през 1987 г. в Пещера, завършва училище с профил „Математика и информатика“ и бакалавър и магистратура по „Маркетинг“ в УНСС в София. „Цялото ми обучение през годините е било с полезна информация, която ми е помогнала в практиката“, казва той. През 2010-а се присъединява към семейния бизнес.
Семейството му наследява добрите традиции на завода в Пещера, който през комунизма е символ на качествени обувки. И двете му баби са работили в този завод, осигурявал поминъка на 3500 души. Били са в отдела за ушиване на саи.
Баща му Гюрсел Ингилизов учи в обувния техникум в Пловдив, минава на стаж в пловдивския „Петър Ченгелов“, после във „Васил Мулетаров“ в Пещера, където се усъвършенства като технолог и моделиер.
Той е човекът, който стартира семейния бизнес през 1995 г. – в една малка стая в дома на тъща си, с една-единствена шевна машина. Днес Ingiliz Group разполага с фабрика върху 2400 кв. м със 7 производствени цеха. „Какво съм променил аз лично? Работата винаги е била колективна и на щафетен принцип – от поколение на поколение. Получава се една добре смазана машина“, коментира Ремзи.
Семейно
Днес в семейния бизнес, освен основателя и негов баща Гюрсел, са включени братът Ахмед, лелята Нурай и майка му Гюлджан. „15 души от моето семейство работят във фабриката, първи и втори братовчеди“, допълва Ремзи.
През 2017 г. екипът въвежда новости, свързани с EAG стратегиите – „зелените“ политики. Осигурили са си енергийна независимост с фотоволтаични панели, разположени на покривите на цеховете.
Въвели са и безотпадни технологии, като изкупуват от колегите си излезлите от употреба продукти – калъпите, и ги рециклират за нов живот. Работят с качествени кожи, но само с такива от месопреработвателната промишленост, където те са отпадък. Обагрени са с растителни багрила, които не вредят на околната среда.
Любопитното е, че една от сградите, където се произвеждат калъпите, е със 100-годишна история, бивш тютюнев склад е и е с енигматично значение за литературата. Там на последния етаж Димитър Димов пише романа „Тютюн“. Ингилизови купуват, ремонтират и вдъхват нов живот на историческата сграда.
Пробив
Пробивът на предприятието към Холивуд започва през 2016 г. При тях пристига един италиански костюмист и продуцент на големи холивудски продукции – Джанфранко. Почти отчаян е, че трябва за „отрицателен“ срок – 7 дни, да се произведат 700 чифта калъпи, табани и ходила за 700 чифта лилави и червено-розови ботуши за двете армии в продукцията „Великата стена“.
А предприятието в Пещера е единственото на Балканите (освен Турция), което от 2009 г. успява да събере всички производства – на калъпи, саи, табани и ходила, както и разкрояване, ушиване и сглобяване. Или затворен цикъл, който му осигурява независимост.
Екипът в Пещера произвежда 700-те чифта калъпи, табани и ходила за няколко дни. Италианецът е много доволен, успява навреме да предаде костюмите и обувките за продукцията и продължава да работи с Пещера.
Благодарение на този успех сериозна BG следа има в грандиозни продукции като Game of Thronеs, The Two Popes („Двамата папи“), House of the Dragon, Star Wars. Днес в портфолиото на Ingiliz Group са записани десетки продукции, снимани в Италия, Франция и по света, а Джанфранко продължава да работи с българите и при него постоянно всичко е „много спешно, много бързо и качествено“.
Поръчки
Освен за собствения бранд Ingiliz фабриката работи за още 11 други бранда, като изпълнява техни поръчки. „Представете си едно производство от 100 хиляди чифта на годишна база за тези 11 стратегически партньора, като 50% от него заминава за Щатите, около 35% за Китай и останалите проценти се разпределят по целия свят“, коментира Ремзи.
Смелото решение да се изнесе продукцията на международните пазари започва през 2016 г. и се разгръща през 2019 г. Тогава хора от пиар агенцията, с която си партнират, се оказват приятели на стилистите на любимата в Америка кънтри певица Кари Ъндърууд, носителка на Grammy и победителка в 4-я сезон на American Idol през 2005 г.
Кари работи с българския бранд. „Просто са й харесали нашите обувки, паснали са й като стил и удобство. При сценични изяви и когато излиза пред публика, тя търси нашите обувки“, разказва Ремзи. Български обувки Кари избира и за новата си уеб поредица – шоуто Idol to Icon.
Но „черешката на тортата“ е, когато BG обувки „влизат“ в Капитолия, след като Кари е избрана да изпълни акапелно американския химн на инаугурацията на президента Тръмп на 20 януари.
За специалния момент тя избира модел, който в Пещера е в производство в черно, резеда и златно. Кари обаче иска, тъй като е с тен, обувките да са в телесен цвят, тон в тон с кожата на краката й.
И отново екипът в Пещера е изправен пред предизвикателството „от днес за вчера“ да произведе модел в желания цвят, да го изпрати навреме, а тя да го тества преди церемонията. След събитието, предавано в цял свят, българските обувки на Кари стават такъв хит, че ги вкарват в производство и в този вариант, в телесен цвят.
„Постоянно ни се налага да изпълняваме такива спешни и специални проекти. Имаме специален отдел с дизайнери, които работят по custom поръчки – казва Ремзи. – Интересното е, че всичките събития, които се случват със знаменитости, са навързани, нито едно от тях не се случва само за себе си.“
След като Кари Ъндърууд пее в Капитолия, една от 3-те агенции от Париж, които обличат известните личности в Кан, се свързва с екипа на Ingiliz. Много харесват обувките на Кари и ги канят да си партнират. „Те имаха договорености за цялостен аутфит на звезди, само за обувки нямаха. Изпратихме им известно количество обувки в Кан и обухме много холивудски звезди и известни личности“, разказва Ремзи.
Кари Ъндърууд на инаугурацията
За голямото събитие – червения килим в Кан, пристига Анджелина Джоли и отсяда в енигматичния хотел Martinez. От друг италиански бранд, с който Анджелина има договор, й изпращат 14 чифта обувки – символичен брой, тъй като тя 14 години не се е появявала в Кан.
Претенции
Звездата обаче не харесва нито един чифт, нищо не й пасва. Иска бели сандали на платформа. Стилистът й се свързва с българския шоурум и след 5 минути чифт обувки в желания цвят и форма пристигат в нейния апартамент. Тя ги обува, лепват й и буквално минути по-късно излиза с тях на червения килим.
Сандалите, които си хареса Анджелина Джоли
В Кан освен Анджелина Джоли още много актриси, инфлуенсъри и известни личности носят българските обувки, като голяма част от тях живеят в Щатите. „Реакциите им са, че нашите обувки са много хубави, удобни и ги харесват. И естествено – питат откъде са“, споделя Ремзи. Аутфитът на Анджелина с българските обувки е отразен в ELLE, Harper’s Bazaar, Marie Claire и Who What Wear, а белите сандали на платформа стават абсолютен хит.
*Автор: Боряна Антимова