П о-старите ловци помнят времената, когато яребицата беше изобилна по нашите полета. Но между 1970 – 1980 г. популацията й в много райони на страната претърпя катастрофален срив, който очевидно се дължеше на все по-широко прилаганите методи на промишленото зърнопроизводство. Спорадичните опити за изкуствено развъждане и разселване не успяха да спасят елегантната стопанка на полята, своя принос даде и неимоверно разрасналата се популация на чакала. Ето защо е време да се вгледаме как се решават тези въпроси от колегите в други страни.
Германия
Най-голямата популация от яребици в Германия живее в Централен Хесен. Изследователите имат специален трик за преброяването им. Когато брачният сезон започне в средата на февруари, това бележи началото на преброяването в районите на проекта „Спасете яребицата – насърчаване на разнообразието“. Само през периода на чифтосване редките яребици са достатъчно активни, за да бъдат надеждно преброени и регистрирани. До края на март природозащитниците ще преброяват популациите, за да установят къде и колко от застрашените птици са се заселили и как се развиват популациите.
Освен че е ограничен до сезона на чифтосване, има и само тесен времеви прозорец всеки ден за броене - по време на здрач, малко след залез слънце. Животните се крият от хищниците през деня и през нощта. При добри условия брачните звуци на мъжките яребици се чуват ясно. Но силните ветрове и шумът от магистралите правят тази задача значително по-трудна. За да се улесни преброяването на яребиците, песента на чифтосването се пуска на високоговорител. Зовът се чува на разстояние до 200 метра и примамва други мъжки яребици от скривалището им. „След това другите яребици смятат, че трябва да защитят територията си – и реагират много надеждно“, казва Клара Гукенбийл, биолог в Хесенското общество за орнитология и опазване на природата. Въпреки че женските яребици не могат да бъдат накарани да издават звук, може да се предположи, че близо до повечето петли има и кокошка. Като цяло обаче в природата има лек излишък от петли. Това се дължи, наред с други неща, и на факта, че кокошките по-често стават жертва на хищници през размножителния период.
Заплаха
В Централен Хесен има най-голямата популация от яребици в Германия. От 1980 г. популациите на яребици в Европа са намалели с над 90 процента. Яребиците са застрашени, наред с други неща, от загуба на местообитания, изчезване на насекоми и лошо управление на хищниците. В Централен Хесен обаче се очертава различна тенденция: тук запасите отново бавно нарастват. Миналата година в района между Гисен и Ветерау бяха преброени 460 гнездящи двойки - през 2022 г. те бяха 300. Това съответства на гъстота на популацията от пет яребици на 100 хектара. Никоя друга част от проекта „Спасете яребица – насърчаване на разнообразието“ в цялата страна не може да се справи. Според Клара Гукенбийл това се дължи главно на тясното сътрудничество между ловци и фермери: „В Централен Хесен ние провеждаме многобройни защитни мерки за яребицата заедно с фермери и ловци“, каза биологът.
За щастие примери на подобно сътрудничество има и у нас – например увеличаването на броя на яребиците в землището на с. Цалапица, Пловдивско под грижите на ловците от местната дружинка.
