0

Т е не са спирали да търсят изчезналото дете със синдром на Даун. Нито на Бъдни вечер, нито на Коледа. До момента са на терен и лишават близките от присъствието си, за да търсят 13-годишния Ники от Конаре.

Кои са те? Кои са търсачите? Кои са доброволците? Няма да е честно да посочим само едно име, защото са 106 военни, над 60 доброволци, полицаи и хора от селото. Всеки ден на крак е и кметът Станчо Стефанов, който въпреки липсата на добри новини все още таи надежда да се открие момчето.

160 военни и доброволци търсят детето със синдром на Даун.

 160 военни и доброволци търсят детето със синдром на Даун.

Търсиха Ники и с водолази.

 Търсиха Ники и с водолази.

На терен

Всеки ден на терен излизат военните от 2-ра Тунджанска механизирана бригада. Носят дронове – няколко вида, както и друга специализирана техника. Докато едни облитат с нея района, за да търсят Ники, други ходят километри в студа, за да открият дори малка следа от момченцето. „Те са героите, военните и доброволците“, споделят пред „Телеграф“ хората от селото.

Военни търсят Ники край реката.

 Военни търсят Ники край реката.

Дронове и друга военна техника в действие в рамките на издирвателната операция след изчезването на Ники.

 Дронове и друга военна техника в действие в рамките на издирвателната операция след изчезването на Ники.

Бойци от 2-ра Тунджанска бригада всеки ден са накрак след изчезването на Ники от Конаре.

 Бойци от 2-ра Тунджанска бригада всеки ден са накрак след изчезването на Ники от Конаре.

Те също споделят всякаква информация с издирващите екипи. Дори гледачки и баячки опитаха да дават съвети, но без ефект. Детето сякаш е изчезнало вдън земя. Кучето му, което изчезна заедно с него, се появи, но веднага бе вързано на синджир. Следовите кучета не успяха да хванат никаква следа – нито на животното, нито на Ники. Вече 12-и ден няма ни вест, ни кост, ни дреха от болното момче. Така започнаха да се раждат и страховити версии за мистериозното му изчезване.

Кучето се появи в къщата в Конаре.

 Кучето се появи в къщата в Конаре.

Семейната къща на издирвания Ники в Конаре.

 Семейната къща на издирвания Ники в Конаре.

Роднините

“Пламен Илиев, биологичният баща на 13-годишния Ники, страда от шизофрения и почти непрекъснато лежи в психиатричната болница в Раднево”, разказа за „Телеграф“ кметът на гурковското с. Конаре Станчо Стефанов. С майката на Николай – Денка Илиева, имат общо три деца – Николай, 18-годишен син и 16-годишна дъщеря. „Още първата вечер говорих с него. Според полицаите има желязно алиби за времето, когато детето го няма. По никакъв начин не може да бъде съпричастен с трагедията“, обясни Стефанов и допълни, че Денка веднага след пропадането на Ники описала бившия си като „неуравновесен и психически не добре“. Детето на Денка от Димитър – мъжа, с когото тя живее сега – скоро ще стане на две годинки. Съселяни обрисуват пастрока на Ники като „кротък и трудолюбив“. Казват, че се е грижил за изчезналото дете като за родно. Работел „каквото се намери“, но със скръстени ръце не оставал. Денка все още е в майчинство. „Колкото и зловещо да звучи, вече сме предупредили хората да се оглеждат за дрехи, за кости, за каквито и да е следи, в случай че момчето е мъртво“, каза Станчо Стефанов. Около 60 доброволци продължаваха да търсят Николай и в късния следобед вчера. „Има местни, има и от Сливен. Полицията, жандармерията и военните също действат. Носят и дронове“, разкри Стефанов.

Версиите

Майката на Ники сподели най-страшните версии за изчезването му – от това да е отвлечен за органи, до това някой педофил да го е взел, за да се гаври с него. Тя дори допусна, че детето й може да е мъртво. Полицаи обаче обясниха пред „Телеграф“, че няма как момченцето да е взето за органи, тъй като страда от няколко заболявания и практиката не сочи да се вземе за подобна грозна цел.

Те обаче допускат хипотезата, че някой може да го е скрил с педофилски мотив. Към момента от МВР не дават информация има ли някакъв напредък по разследването. Единственото ясно беше, че майката и пастрокът са минали детектор на лъжата и са го издържали. Това показвало, че не са съпричастни с изчезването му.

*Автори: Елена Дюлгерова, Виктория Пенкова