Р искът румънци да бъдат нападнати от мечки в домовете си нараства, тъй като популацията на мечките се увеличава, съобщава БгЛов.
Окръзите Брашов, Харгита и Арджеш са най-засегнати, като хората често биват нападани в домовете си. Установено е, че в страната има над 12 хиляди екземпляра, докато максималният брой, който гората може да издържи, е 4000.
Това обяснява увеличаването на атаките на тези големи хищници срещу туристи, но и срещу домакинства. Държавата при това е загубила над половин милиард евро от 2016 г. до днес, след като ловът на мечки е бил блокиран от правителството, а след това от екологични активисти.
Популация
Съществува закон, който предвижда възможността за лов на определен брой агресивни мечки, които вече са нападнали хора и домакинства, както и превантивна квота, която би трябвало да поддържа популацията на тези хищници до максимален брой от 4000 екземпляра.
Специалисти по едри хищници и управление на дивеча са предупредили правителството, че когато броят на мечките надхвърли 4000, животните излизат от гората, за да търсят храна. Освен това, ако най-големите и най-силните мечки не бъдат изведени от гората, те ще прогонят по-слабите мечки и особено мечките с малки към населените от хора райони – което очевидно се случва от 2016 г., след забраната на лова.
Румъния е печелила около 20 милиона евро годишно от лов на мечки, а сега вече не само не печели, но и плаща около 30 милиона годишно за абсолютно неефективни премествания и обезщетения в резултат на атаките на тези големи хищници.
Тоест – държавата е загубила половин милиард евро от 2016 г. до днес – парите, които би получила от лов, към които се добавят парите, хвърлени напразно за така наречените решения, доказали своята неефективност.
Цена
Ловците са плащали до 5000 евро за мечка.
Разходите, свързани с лова, са били около 5000 евро за всеки убит екземпляр – пари, които ловците са плащали на управителите на ловните стопанства и които са отивали в държавния бюджет.
Този, който ловува мечка, трябва да обработи козината и черепа, което включва други разходи от 500 евро за всеки екземпляр. Неправителствените организации, които настояват за премахване на лова на „трофеи“, дори не разбират понятието.
По-силните екземпляри се считат за по-ценни именно защото щетите, които нанасят, са по-големи.
Освен това вместо едно-две малки мечките раждат до 4 малки годишно, откакто зимите са по-меки. Кристиана Пашка Палмър, министър на околната среда в правителството на Чолош, е премахнала лова, а след нея никой министър не е посмял да се противопостави на волята на неправителствените организации и екологичните активисти, които настояват за пълна забрана на лова, дори ако ще умират хора и домашни животни. Т
ака се обяснява защо мечките се виждат все по-често по улиците на градовете и никой не може да ги спре, като липсата на ловни квоти подпомага увеличаването на мечките от година на година.
Мерки
Също от 2016 г. съществува Комисията за природни паметници към Румънската академия, въпреки че нито един експерт по управление на дивеча не е член на тази комисия с решаващ вот съгласно тогава промененото законодателство.
Неправителствените организации решават вместо истинските специалисти, които дори не са били приети в тази комисия. Кметовете на населените места дори не знаят какво да правят от процедурна гледна точка.
Електрически огради са започнали да се поставят и около магазини и дори около медицински кабинети в населените места, атакувани от мечки.
