П очистването на меката мебел в домашни условия не звучи оптимистично, но в действителност дава изключително добри резултати, някои от които надминаващи крайния резултат дори при професионално третиране на повърхността. Необходимо е да се грижите за интериора, който интензивно е подложен на износване и замърсяване.
Ежедневната употреба на дивани, фотьойли, столове, матраци и други често води до поправими вреди, стига да разполагате с точния за целта план.
Препаратът трябва да е съобразен с вида тапицерия.
Подбор
От ключово значение е да поддържате меката мебел, с която разполагате, а не да чакате тя да се зацапа до крайност преди прането. Трябва да знаете, че в критични случаи много от препаратите няма да свършат работа при първична обработка и ще са наложи да повторите или потретите процедурата. Затова нашият съвет е да направите компромис с времето си в името на красивия и чист дом. Ако имате машина за пране на мека мебел, честито, вие сте истински късметлии! Скъпата инвестиция на пръв поглед няма да спре да ви се отплаща в бъдеще.
Премахнете прахта.
Това, което трябва да направите, е само и единствено качествен подбор на използваните разтвори. Не залагайте на силни концентрати, част от ароматите им могат да се окажат вредни за здравето.
Ако не разполагате с полупрофесионален уред, то следвайте няколко кратки и прости стъпки.
Правило №1 – почистете праха. Премахването на фините прахови частици по тапицерията е задължително, в противен случай само бихте им помогнали да навлязат в дълбочина. За целта използвайте прахосмукачка. Не се ограничавайте единствено с плата, преминете с накрайника внимателно по ъглите и рамката. Ако някъде се налага – тупнете с ръка.
Рецепти
Бабината хитрост – сода бикарбонат, наистина се използва като универсално средство за премахване на петна и по-леки замърсявания. Трябва да разтворите една супена лъжица от содата в чаша с гореща вода. Препоръчително е да добавите оцет, като не бива да се притеснявате от натрапчивата му миризма – тя няма да се отрази на тапицерията. При правилно приготвена смес ще наблюдавате кипене, това е моментът, в който ще трябва да нанесете слой върху плата. Не чакайте дълго и попийте с кърпа. Не бива течността да навлезе в долните нива.
Вие се грижите за месечната поддръжка, фирма за годишната.
Ако замърсяванията са упорити, то решението е – лимонената прах, или така известното лимонтозу. То чисти петна от кафе, вино или мастило. Отново използвайте топла вода, но само една чаена лъжичка от него. Не разнасяйте оцветяването по време на търкане, а почистете с влажна кърпа.
Бихте могли да преборите дразнещите петънца и с най-обикновен прах за пране. Нужно е да изсипете около 300 мл топла вода в около 1/4 чаша прах за пране. Убедете се, че сте се справили с разбъркването и нанесете сместа с гъба. Попийте и третирайте на финала със суха кърпа.
Ако тапицерията е по-луксозна, например от велур или кадифе, използвайте разтвор от вода и амоняк. Разтворете две супени лъжици амоняк в литър студена вода. Натъркайте с кърпа, потопена в разтвора, и оставете да подейства около час. След това изчеткайте с мека четка и изсушете със сешоар. Всъщност изсушаването има ключова роля в цялостния процес. Независимо по какъв начин третирате мебелите си, след добре свършената работа се убедете, че са напълно сухи.
Резултатите преди и след ще ви изненадат.
*Автор: Стефани Атанасова