Р айна Княгиня, извезала знамето на Панагюрския революционен окръг по време на Априлското въстание, става първата дипломирана акушерка у нас. Малко са хората, които познават нейната съдба след потушаване на въстанието и приноса ѝ за една от най-хуманните професии, даряващи живот. За нея разказват от Военноисторическия музей по повод 169 години от рождението й.
Затвор
След Aприлското въстание тя е заловена от властите, измъчвана и хвърлена в затвора. Освободена е след намесата на консулите на европейските държави и заминава за Русия, където се лекува и учи.
ЗАБРАВЕНАТА ИСТОРИЯ: Учителки шият байраците на Априлското въстание
През 1879 г. става първата българска дипломирана акушерка. Завръща се в родината, но първоначално работи като учителка в Търново. През 1882 г. сключва брак с революционера Васил Дипчев и след избирането му за народен представител семейството се мести в София.
През 1898 г. Райна остава вдовица с пет деца. Въпреки разклатеното си здраве тя започва да работи като акушерка, за да издържа семейството. Определена е за акушерка на дипломатическия корпус в София и допринася за откриването на първата болница по акушерство и гинекология Майчин дом „Княгиня Мария-Луиза“. След откриването ѝ през 1903 г. Райна работи там като акушерка и ръководи курсове за обучение на млади кадри.
Консултация
Делото ѝ след Освобождението е свързано и с редица благотворителни и просветителски грижи за бедните. Тя акушира без заплащане родилките в крайните квартали на столицата, а за живеещите в недоимък опълченци в дома ѝ винаги има постеля и топла храна.
МАСОВ РАЗСТРЕЛ: Внучката на Баба Тонка убита без съд и присъда!
По време на акушерската си практика Райна Княгиня за първи път въвежда предварителните консултации с бъдещите майки – посещава ги по домовете, наблюдава бременността им и ги подготвя за раждане. Тя води неумолима борба срещу старите родилни обичаи и с тази цел организира първите школи за здравно възпитание.
През 1901 г. тя полага основите на първата акушерска организация в България – професионалното дружество „Акушерка“. Дейността му е свързана с повишаване на акушерската квалификация, обществен характер на родилната помощ, подобряване на обществената хигиена и разгръщането на широка здравна просвета.