Ф еновете на футбола знаят, че това е твърда игра и понякога напрежението от терена ескалира и се пренася по трибуните. Представяме ви третата, последна част, от поредицата ни за най-оспорваните футболни дербита.
РЕТРО СПОРТ: Най-оспорваните футболни срещи! (ЧАСТ 2)
„Селтик“ – „Глазгоу Рейнджърс“
В Шотландия отблизо век и половина на футболния терен воюват отборите на „Глазгоу Рейнджърс“ и „Селта“. Двата отбора са създадени с 15 години разлика в края на 19-и век, но досега са успели да изиграят над 300 мача помежду си. Това са едни от най-оспорваните клубни дербита в европейския футбол, при които равният резултат като че ли е най-честият резултат след последния съдийски сигнал. Съперничеството между феновете има освен футболна още и религиозна основа. Привържениците на „Рейнджърс“ са протестанти, а тези на „Селтик“ - католици.
РЕТРО СПОРТ: Най-оспорваните футболни срещи!
„Цървена звезда“ – „Партизан“
Както може да се очаква предвид горещата балканска кръв, футболните дербита в този край на Югоизточна Европа са заредени с доста горещ темперамент, адреналин, а често и употреба на физическо насилие и размяна на яки тупаници между враждуващите фенове.
В съседна Сърбия вече 80 години топ дербито е между „Цървена звезда“ и „Партизан“ Белград. И двата клуба са създадени през 1945 г., като разликата между тях е точно шест години в полза на „Звезда“. Срещите между „звездашите“ и „партизаните“ са оспорвани и винаги много нервни във и извън стадиона. През 1999 г. на една от срещите между тях 17-годишно момче е убито, което предизвиква сериозно напрежение в сръбската футболна общественост. Историята на сръбското „вечно дерби“ също е доста интересна. „Цървена звезда“ е създаден на 4 март 1945 г. от активисти на Югославската компартия, а на 4 октомври същата година е създаден и „Партизан“ като отбора на народната армия.
Първият мач между тях е през зимата на 1947 г. Допълнително нагнетяване на напрежение създава и това, че стадионите на двата отбора се намират на 400 м един от друг. За това как сръбските футболни фенове приемат двата гранда, достатъчно красноречиво свидетелства едно изказване на бившия футболист Михайло Пяновеч, който казва: „От малък избирате – „Цървена звезда“ или „Партизан“, дори и да не сте от Белград.“ А друг бивш национал, Славиша Йоканович, разказва за атмосферата на стадионите на двата отбора по време на това дерби: „Това е много силно и невероятно усещане. Когато играехме, не можехме да разговаряме със съотборниците си и да даваме и получаваме инструкции. Невъзможно е да чуеш изобщо какво се случва около теб на един стадион със 100 хиляди човека в него.“
През 1999 г. млад фен на „Звезда“ е убит от ракета, изстреляна от запалянко на „Партизан“. А през 2013 г. белградската полиция арестува 104 привърженици за погром над стадиона на домакините по време на едно от дербитата. При друг случай две години по-късно пък двата отбора устройват истинска военна обстановка, като хвърлят едни срещу други истински бойни гранати и вдигат цялата белградска полиция и армията на крак.
„Панатинайкос“ – „Олимпиакос“
Звездното дерби на съседна Гърция, основаващо се на класов и социален произход на феновете. Докато тези на „Пао“ са представители на по-заможната класа, опонентите им са основно с работнически произход.
„Галатасарай“ – „Фенербахче“
Основното истанбулско дерби, въпреки че между двата отбора от време на време успява да се вмести и третият „Бешикташ“. „Галата“ и „Фенер“, носещи имената си от кварталите, в които се намират, имат около 365 мача помежду си, като феновете им са едни от най-буйните и невъздържани не само на Балканите, но и в цяла Европа.
През 1967 г. на Националния стадион
70 000 гледат Левски и ЦСКА от трибуните
Едва ли има българин, който дори и да не е запален по футбол, да не е чувал за родното топ дерби, известно още и като Вечното дерби. То води началото си от 40-те години на ХХ век, когато е създаден предшественикът на ЦСКА, „Септември при ЦДВ“. Първият мач между двата отбора се играе на 5 май 1948 г. пред 12 хил. зрители на ст. „Юнак“ и в него „Левски“ печели с 1:0. Само 4 месеца по-късно обаче ЦСКА се реваншира, като на свой ред записва първата си победа. По-късно двата отбора са преименувани съответно на „Левски Спартак“ и ЦСКА „Септемврийско знаме“. А след един мач, прераснал в бой на стадиона, клубовете са преименувани на „Витоша“ и ЦФКА „Средец“. През годините на своето съществуване „сините“ са приемани от народа като отбора на народната милиция, а „червените“ - на народната армия. В годините на соца двата отбора са почти неизменно на първите две места в родния футбол. След това, когато се налага да се борят с истинска конкуренция, те отстъпват върха в класирането. Най-посетеният мач между двата отбора е на 11 март 1967 г., когато на Националния стадион присъстват над 70 хил. зрители. А най-резултатният мач се играе на 23 септември 1994 г. и завършва 7:1 за „Левски“.
През изминалите 80 години от вечното дерби двата отбора са с почти изравнени позиции: 85 победи за „Левски“ срещу 74 за ЦСКА, при голова разлика 295:289 отново в полза на „сините“.
През 1967 г.
Обединяват насила „Ботев“ и „Спартак“
Най-голямото и оспорвано извънстолично дерби. Всъщност до 1967 г. дербито е било между отборите на „Ботев“ и „Спартак“. През 1967 г. по поръчка „отгоре“ е извършено насилствено обединение на двата отбора и така дербито става между отборите на вече обединения „Ботев“ и „Локомотив“. Всъщност първата официална среща между двата тима се играе 16 години по-рано, на 1 април 1951 г., която „Локо“ печели с 1:0. Според статистиката двата отбора са изиграли досега помежду си 119 мача, като резултатите са съответно 42 победи за „Ботев“ срещу 40 за „Локо“ при 37 равни мача. Най-изразителният резултат е през ноември 2020 г., когато „железничарите“ побеждават съперника си с 6:0. А най-голямата победа на „Ботев“ над „канарчетата“ е два пъти по 5:0 през сезоните 1988-89 и 1995-96 г.
Иван Георгиев