В спомените на футболните фенове има звездни моменти. Връщаме се към бляскавите победи на наши отбори на европейската футболна сцена с част 3 от поредицата на приложението на вестник "Телеграф" - „Златно време“.
РЕТРО СПОРТ: Топ изявите на БГ отбори в европейския клубен футбол! (СНИМКИ)
РЕТРО СПОРТ: Топ изявите на БГ отбори в европейския клубен футбол! (ЧАСТ 2+СНИМКИ)
1976 „Академик“ София – „Милан“ 4:3
"Студентите" завършват на трето място в А група през сезон 1975/76, което им дава право на участие в турнира за Купата на УЕФА. Първият мач на „Академик“ e гостуване на „Славия“ Прага, което те губят с 0:2, но успяват да победят със същия резултат в реванша и стигат до продължения, където вкарват един гол и продължават напред. Там обаче жребият ги среща с италианския колос „Милан“, предвождан от капитана Джани Ривера.
Всички очакват „Академик“ да бъде разгромен още в домакинския си мач. Случва се обаче друго. Още през първото полувреме падат цели 4 гола. След 25 минути игра студентите водят с 2:0 след попадения на Тодор Паунов и Красимир Манолов. „Милан“ връща едно попадение чрез Фабио Капело. Следва обаче нов гол във вратата на Албертози и резултат 3:1. През второто полувреме "росонерите" връщат отново едно попадение чрез Фулвио Коловати, но Тодор Паунов вкарва четвърти гол за „Академик“. В 80-ата мин. отново Капело вкарва и прави резултата 4:3. За повече обаче на гостите не им стига времето. При този резултат едва ли някой си е представял, че в Милано българите ще бъдат посрещнати с цветя и рози. В реванша „Академик“ губи с 1:3 и така отпада от турнира.
РЕТРО СПОРТ: Топ изявите на БГ отбори в европейския клубен футбол! (ЧАСТ 2+СНИМКИ)
1979 „Берое“ – „Ювентус“ 1:0
На „Ювентус“ очевидно му е писано да си има главоболия с българки отбори и през 1979 г. футболистите от Торино трябва да се срещнат с колегите си от „Берое“ Стара Загора в турнира за Купата на национални купи. Домакин в първата среща е българският отбор. Добрата новина е, че в състава на „Юве“ няма да участва голмайсторът и звездата Паоло Роси, който си има главоболие с италианското правосъдие заради черно тото. Липсата му обаче е малък проблем. По това време на вратата на „Юве“ е легендата Дино Дзоф, а в защита безпощадният трошач на крака Клаудио Джентиле. А наред с тях и колегите им Антонио Кабрини, Марко Тардели, Антонио Тардели, които са гръбнакът на защитата на националния отбор на Италия. При това съотношение на силите естествено е, че дори и в България малцина са онези, които вярват, че заралии ще могат да се опънат на юветата. Но се случва точно това. През целия мач българите упражняват силен натиск, а Дзоф е на път да се превърне в най-активния италиански играч на терена. В средата на мача реферът отсъжда дузпа в полза на „Берое“. Зад топката застава Георги Стоянов, който не оставя никакъв шанс за Дзоф – 1:0 за „Берое“. За съжаление в продълженията силите на българите не стигат и мачът завършва при резултат 3:0 и елиминиране на „Берое“ от турнира.
1981 „Ботев“ Пловдив – „Барселона“ 1:0
През 1981 г. още един български отбор – „Ботев“ Пловдив, има честта да се изправи срещу испанския гранд „Барселона“, в турнира за КНК. Времето на Кройф в „Барса“ вече е отминало, но наследници в тима отново не липсват. Сред новите звезди на каталунците са своенравният германец Бернд Шустер и „датският принц“ Алан Симонсен. Няма как да бъде отминат и централният нападател Кини, който е обожаван от феновете на „Барса“. В състава на „канарчетата“ личат имената на Пламен Юруков, Коце Костадинов, Жоро Славков, Красимир Манолов, Петър Зехтински, Славчо Хорозов, Трифон Пачев.
Целият мач Ботев Пд Барселона е изпълнен с подобни остри моменти между съперниците.
Първият мач е в „Барселона“, където домакините направо разгромяват българите с 4:1. Това до голяма степен предопределя и крайния изход от срещата. Въпреки това българите не излизат като обречени и 90 минути играят с устрем и вдъхновение. И печелят с 1:0. Гола вкарва Георги Славков в 35-ата мин. За повече, уви, не им стигат възможностите.
1982 ЦСКА – „Ливърпул“ 2:0
Една от легендарните победи на ЦСКА е срещу английския гранд „Ливърпул“ през 1982 г. в турнира за КЕШ. Първия мач на митичния „Уембли“ българите загубват само с 0:1 и това дава големи надежди на „червените“ не просто за достойно представяне на реванша, но и за победа с повече от един гол разлика и продължаване в най-престижния европейски турнир. По това време обаче на вратата на „Ливърпул“ е легендата Брус Гробелар, да се вкара гол на когото е истински подвиг.
Една от най-великите победи на ЦСКА е срещу червения английски гранд Ливърпул.
Но „червените“ го правят, при това не един, а два пъти. В 77-ата мин. при едно неразчетено излизане на вратаря Стойчо Младенов с глава вкарва на празна врата. Така завършва редовното време и мачът влиза в продължения. В 101-ата мин. при центриране от корнер отново Стойчо Младенов остава непокрит в наказателното поле. Нападателят има време да спре топката на гърди и да простреля Гробелаар за втори път. До края не падат нови голове и ЦСКА отстранява „Ливърпул“.
1984 „Левски Спартак“ – „Щутгарт“ 1:0
Една от най-ценните и най-трудно извоюваните европейски победи на „Левски“. След като жребият го изправя срещу костеливия немски орех „Щутгарт“ в турнира за Купата на УЕФА, в първата среща на немска земя „Левски“ успява да стигне доста драматично до равенство. В 76-ата мин. Валтер Келш с воле открива за домакините, но само две минути по-късно Мишо Вълчев връща интригата за реванша в София. А там наистина ври и кипи по време на целия мач. Като един изключителен футболен тактик старши треньорът Васил Методиев решава да използва преднината, която голът на чужд терен дава, и предприема една игра в средата на терена, без играчите му да се увличат в рисковани нападения. Те няма за къде да бързат. Това обаче трябва да сторят гостите, които още в началото на мача засипват българската защита и вратаря Михайлов с удари. До гол обаче така и не успяват да стигнат. Във второто полувреме Методиев пуска на терена голмайстора от първия мач Вълчев и появата му на терена като че ли действа като шок за гостите. И оказва се, има защо.
Капитаните на Левски Спартак и Щутгарт преди началото на мача.
В самия край на срещата, в 90-ата мин., след като се преборва с двама защитници на немците, Вълчев излъгва излезлия насреща му вратар Роледер и насочва топката във вратата. Гол! Стадионът изригва. „Левски“ печели реванша с 1:0, резултата, от който най-много боли. Въпреки загубата ръководството на „Щутгарт“ и старши треньорът Хелмут Бентхаус не скъпят похвалите си към играта на „Левски“ и признават, че са били надиграни с тактика.
Иван Георгиев