0

И маше време, когато българският футбол наистина беше повод за гордост. Продължаваме поредицата, която можете да откриете в приложението на вестник "Телеграф" - „Златно време“ за най-добрите изяви на наши отбори на европейската футболна сцена.

РЕТРО СПОРТ: Топ изявите на БГ отбори в европейския клубен футбол! (СНИМКИ)

1973, ЦСКА – Аякс 2:0

Тринадесет години след победата над италианския шампион ЦСКА взема скалпа на втори европейски шампион от голям калибър. И това е отборът на „Аякс“, Холандия, който може спокойно да бъде определен като един от трите най-добри отбора в Европа по това време. Българите срещат холандците в осминафинала за Купата на европейските шампиони. Първата среща в Амстердам завършва с минимална победа на домакините с 1:0 и това е сигурна гаранция за един жесток двубой реванш в София. В този мач вратарят на ЦСКА Йорданов спасява дузпа. Година по-рано ЦСКА и Аякс се срещат за пръв път отново за КЕШ, като холандците побеждават безапелационно и в двата мача с 3:1 и 3:0. Какво ще се случи обаче сега на реванша? Без да се омаловажа случилото се, трябва да се отбележи, че в този втори мач „Аякс“ е без звездата си Йохан Кройф, който вече е преминал в „Барса“. Всички останали звезди на холандците обаче са налице. А те не са никак малко. Реваншът в София минава повече като надлъгване и доста предпазливо. Двата отбора чакат кой кого ще успее да надлъже. В 68 мин. Денев успява да се пребори за една спорна топка с Кайзер и я подава на Димитър Марашлиев, който с глава я праща във вратата на холандците. Така при 1:0 завършва редовното време. И тъй като общият резултат е равен, се налага да се играят продължения, след които евентуално и дузпи. Четири минути преди края на второто продължение, когато мачът вече отива към изпълнение на 11-метрови наказателни удари, резервата Стефан Михайлов с един брилянтен удар вкарва топката във вратата на Стуй. Непобедимият „Аякс“ е поставен на колене. Отзвукът от срещата по света може да бъде най-точно определен със заглавие на един от английските спортни вестници: „Могъщият „Аякс“ беше сразен от бойците от София. Царството на холандците свърши.“

1974 ЦСКА – „Байерн“ Мюнхен 2:1

Момент от мача ЦСКА Байерн Мюнхен.

 Момент от мача ЦСКА  Байерн Мюнхен.
Архив

След „Аякс“ на пътя на ЦСКА застава звездният отбор на германския шампион „Байерн“ Мюнхен“. Достатъчно е само да споменем, че в състава на „баварците“ по това време се намират легенди като Сеп Майер, Франц Бекенбауер, Герд Мюлер, Паул Брайтнер, Ули Хьонес. Първата среща на „Олимпия щадион“ в Мюнхен завършва с категорична победа от 4:1 за домакините. Едва ли са мнозина онези, които са вярвали, че в София може да се случи чудо. Въпреки това обаче националният стадион „В. Левски“ отново е препълнен.

Мачът не започва добре за „армейците“ и още в първите минути ексцентричният Брайтнер бележи гол от дузпа. „Армейците“ обаче не рухват, а голът като че ли ги мобилизира още повече и малко преди почивката резултатът е изравнен от Божил Колев. Какви напътствия са получили футболистите в съблекалните не е ясно, но още в началните минути след подновяването на играта Георги Денев вкарва втори гол за ЦСКА. Това дава криле на българите и до края на мача пред вратата на „Байерн“ ври и кипи. На вратата обаче е Сеп Майер – легендата, страшилището, който я заключва, и не дава повече нито един гол да влезе в нея. А няколко пъти и гредите го спасяват. Така с общ резултат 3:5 ЦСКА отпада от турнира.

1976 „Левски“ – „Барселона“ 5:4

Не само „армейците“ имат своите звездни мигове. Големият им опонент „Левски Спартак“ също оставя доста силни следи в европейските клубни турнири. През 1975-76 г „сините“ участват в турнира за Купата на УЕФА. На осминафинала срещу тях се изправя отборът на „Аякс“. В първата среща българите губят с 2:1, но голът на чужд терен им дава надежда и самочувствие. И това се оказва решаващо. В София мачът също завършва при резултат 2:1. В 33-ата мин. Павел Панов открива резултата за „сините“. В 63 мин. Геел изравнява, но само три минути по-късно отново Павката реализира втория си гол, с който вкарва мача в продълженията. При дузпите българите се оказват по-концентрирани и успяват да вкарат и петте си дузпи (Иван Тишански, Павел Панов, Кирил Миланов, Красимир Борисов и Йордан Йорданов), докато при съперниците им изпълнителят на последната дузпа Хелинг засича. Така „Левски Спартак“ елиминира холандския гранд. Това обаче е едва началото.

Левски поставя великата Барса на колене.

 Левски поставя великата Барса на колене.
Архив

На четвъртфиналите жребият изправя срещу „сините“ друг гранд „Барселона“ с Йохан Кройф и Йохан Неескенс. Първият стадион между двата отбора е спечелен категорично с 4:0 от испанците и едва ли някой вярва, че може да се случи някакво чудо и на реванша „Левски“ за вкара 4 гола за да изравни. Да не говорим за пети гол, с който да продължат в турнира, като отстранят испанския гранд. Реваншът в София обаче напълно заслужава да влезе в класацията за най-щурите и невероятни мачове в европейските клубни турнири. До десетата с голове на Павел Панов и Йордан Йорданов „Левски Спартак“ води с 2:0. Не случайно обаче „Барса“ е велик отбор. До края на първото полувреме успява да възстанови равенството. А след почивката дори и обръща мача до 3:4. „Левски“ обаче също не се дава и на свой ред с попадения отново на Панов и Йорданов достигат до крайния резултат 5:4. Този епичен резултат няма как да неутрализира онова 4:0 от Барселона и „Левски“ отпада. Дълги години обаче „сините“ бяха единственият отбор в света, успял да вкара 5 гола във вратата на „Барселона“, преди рекордът им да бъде подобрен от „Пари Сен Жермен“.

1975 „Дунав“ – „Рома“ 1:0

Дунав побеждава римските вълци с 1:0, но не успява да ги отстрани от турнира.

 Дунав побеждава римските вълци с 1:0, но не успява да ги отстрани от турнира.
Архив

В сезон 1975-76 г. в турнира за Купата на УЕФА от българска страна участва и далеч по-скромният отбор на „Дунав“ Русе. И още в първия кръг „моряците“ са хвърлени в устата на вълка. В прекия и в преносния смисъл, тъй като един от прякорите на „Рома“ е именно „вълците“. В първата среща в Рим домакините печелят с 2:0. Едва ли има някой, който да се е надявал, че на реванша българите ще успеят да елиминират двата гола, че да вкарат и трети, за да продължат. И това не се случва. Но все пак русенци показват зъби, като печелят с 1:0 с гол на Тодор Иванов с глава в средата на второто полувреме. Впрочем до края още 2-3 удара на българите срещат гредите или тялото на противниковия вратар. Е, „Дунав“ в ролята на Давид не успява да победи Голиата „Рома“, но и тази победа в Русе е истинско и невероятно постижение.

*Следва продължение!