0

П ревземането на Twitter от Илон Мъск предизвика голямо вълнение в платформата на социалните медии и тук няколко пъти писахме за него. 

От незабавното уволнение на персонал до резкия скок на хейтърските постове, които вече не се модерират, до заплащането за синьо тикче на профила, драстичните промени накараха мнозина в тези две седмици да напуснат платформата и да се насочат към Mastodon. 

Мрежа

Но каква е тази „нова“ социална мрежа, която така бързо привлече хиляди потребители от утвърдената Twitter? Mastodon е микроблогинг платформа с отворен код и е нещо като  алтернатива на Twitter. Вместо централизирана платформа Mastodon се състои от независими, управлявани от потребителите сървъри. Потребителите са базирани на един сървър, но могат да взаимодействат свободно с други. Mastodon споделя доста прилики с Twitter. Можете да маркирате потребители, да споделяте медии и да следвате други акаунти. 

Разлики

Двете основни разлики между двете платформи са независимите сървъри и хронологичната емисия на Mastodon. Всеки може да създаде сървър на Mastodon и потребителите не се притесняват от това дали някой нов милиардер няма да купи платформата и да наложи над нея своите виждания за „свобода на словото“. Повечето социални медийни платформи не използват хронологична емисия.

YouTube, Instagram, Facebook и Twitter използват алгоритъм, за да определят какво виждате, когато ги отворите. Целта е да се предостави на хората най-подходящата информация. Нито един алгоритъм обаче не е перфектен и често виждате неща, които въобще не ви вълнуват. Mastodon се отказва от това с хронологичен фийд. Там виждате публикациите по време на споделяне, и то само от хора, които следвате. Няма алгоритми или реклами, които да влияят върху това какво и кога виждате.

Съдържание

А как се модерира все пак съдържанието? Когато някой създаде сървър, той задава правилата и модерира съдържанието. Mastodon им предоставя инструментите за това, но потребителите са отговорни за поддържането на правилното поведение на техния сървър. Създаването на публикация в Mastodon е подобно на Twitter. Имате ограничение от 500 знака за текстови публикации и можете да прикачите снимки, видео или анкети.