С портът спаси живота ми. Лекарите ми казаха, че ако тялото ми не е било тренирано, едва ли съм щял да оцелея. Това разказа пред „Здраве с Телеграф“ състезателят по културизъм Йордан Крачунов, който на 27 септември 2024 г. самокатастрофира с мотор, удряйки се в стълб.
„Излязох от нас и след около 200 м, зад блока ми, паднах. Отнесох целия удар с крака“, спомни си той. 26-годишният мъж губи крака си и днес е с протеза. Състезателят увери, че това няма да го спре по пътя му към състезанията и в момента продължава да се възстановява след голямата кръвозагуба и 17-дневната кома и полага усилия да възвърне фигурата си, с която се явява на състезание през април 2024, месеци преди да се случи инцидентът. Крачунов разказа, че от малък се занимава със спорт и е тренирал американски футбол, таекуондо, кикбокс, а лятото практикува скокове във вода. Той сподели какъв е пътят към изваяното мускулесто, но и здраво тяло.
Състезание
Пътят към сцената по културизъм е много дълъг, отнема много усилия и време, обясни той. „Състезателите се подготвят по 6 месеца, а някои и с години, защото трябва да се направят едни т.нар. основни периоди. Това е, когато се покачва мускулна маса, след това трябва да се изчистиш, за да бъдеш релефен на сцена и конкурентен. За да се случи това, трябва да се вложи много труд и лишения. Трябва да се спазват изключително стриктни диети, режими на сън, на тренировки. Аз се подготвях година, година и половина и работех само с един треньор – Иван Божинов. Имам едно състезание, защото няколко месеца по-късно претърпях инцидент, в който си изгубих крака“, сподели Йордан. Неговият път към сцената започва в началото на 2023 г., през април 2024-та се явява на състезание. „След състезанието видях, че не съм достатъчно конкурентен и трябва да вложа повече усилия, и предпочетох да взема една година, в която да изградя още по-добра физика, само че съдбата имаше други планове. Продължавам с културизма. Подготвям се и ще се явя на състезание, защото животът продължава и аз продължавам да следвам целите и мечтите си“, заяви младият мъж, който извън спорта се занимава с поддръжка на сървъри.
Пътят
Най-трудната задача към постигането на перфектната здравословна фигура е храненето. За целта желаещите трябва да се откажат от захарта, алкохола, ако могат – да спрат и цигарите. „Изключително много лишения има и това влияе на психическото здраве. Всеки обича сладко, нещо мазно от време на време“, коментира състезателят и добавя, че за да успеят, трябва да се раздадат в тренировките и те са на различно ниво от общовъзприетото. „Ако го правят, трябва да е с желание. Културизмът е неблагодарен спорт, той не носи огромна възвръщаемост и не се изкарват кой знае какви пари. Самата инвестиция е голяма. Само храната излиза между 500 и 1000 лв. на месец – месо, ориз, картофи“, посочи той. По думите му тези спортисти се хранят по шест пъти на ден, но има и такива, които ядат по 4-5 пъти – зависи и в какъв период се намира състезателят. „Периодът за чистене е труден, защото тогава започва едно зверско гладуване едва ли не. Друг е въпросът, че ако искаш да се състезаваш натурално, това е най-здравословният вариант. В професионалния бодибилдинг е задължителна употребата на стероиди“, разказа той. По думите му за постигането на изваяните форми 60% е делът на храната и по 20% се падат на стероидите и тренировките.
Разходи
Крачунов коментира, че това занимание е скъпо удоволствие, и обобщи, че всичко месечно му излиза 1000-1100 лв. с добавки и стероиди. „Има ферми за месо, които предлагат по-добри условия, тъй като аз си купувам по 10-15 кг и така си спестявам изключително много пари. Стероидите се използват между 90 дни и 6 месеца покрай състезания“, обясни той. Състезателят сподели, че той предимно похапва овес, яйца, изчистено месо – пилешки гърди, телешки шол. „Месото трябва да е чисто и не трябва да съдържа мазнини, реално мускули. Може да се яде и свинско контрафиле“, посочи той и добави, че трябва да се консумират и зеленчуци заради фибрите. Той изчисли, че на ден храната на един състезател излиза 60 лв. средно.
При употреба на стероиди следете хормоните
При употреба на стероиди следете хормоните и правете редовно кръвни изследвания, за да се предприемат своевременно мерки, тъй като понякога те могат да доведат до стесняване на кръвоносните съдове. За това апелира състезателят по културизъм Йордан Крачунов, който е известен и с победата си в youtube риалити шоуто „Диви и красиви“. „Никога не съм крил, че съм взимал, докато се състезавах, и ще употребявам също сега. Тренирах, докато не стигнах един натурален лимит, който сметнах. Висок съм около 1.93 и когато започнах да употребявам стероиди, бях 100 кг лично тегло и бях сравнително изчистен – бях предимно мускули. След това прибягнах към стероидите, но те доста промениха нещата“, разказа той. По думите му те изострят физиката – самите мускули стават по-отчетливи, раменете се заоблят и стават по-големи и масивни, ставаш по-издръжлив и силен. „Минусите са, че влияят на хормоните, което не на всеки се отразява добре. За да се употребяват стероиди, трябва да се взимат и протектори – лекарства, контролиращи определени хормони, които се повишават в резултат на употребата на стероиди“, обясни състезателят и подчерта, че няма сериозна опасност от употребата им. Той коментира, че разходът за закупуване на стероиди е най-малък в сравнение с набавянето на протеин, който вървят между 150-200 лв. за около 2-3 кг. „По-хубавите витамини също са скъпи. Хранителните добавки излизат около 500 лв. на месец“, посочи състезателят.
Готвенето у дома излиза по-евтино
Готвенето излиза по-евтино, отколкото в ресторанта, а отделно от това е и по-вкусно. В това е убеден състезателят по културизъм Йордан Крачунов. „На мен ми доставя удоволствие. Повечето хора си готвят. Готвенето за деня на един културист е доста лесно, защото наведнъж могат да се сготвят шест хранения – слагат се по-големи количества месо, ориз, картофи“, посочи Крачунов. Той коментира, че всичко е бъкано с хормони, но към момента не е имал проблеми с пилето, което е консумирал. „Един килограм пилешко филе, да речем, е 20 лв. Половин кило ориз взимам за 7 лв. Едно кило броколи взимам за 10 лв. Дотук са 37 лв. От всичко това излизат пет хранения с полезна храна“, посочи той и добави, че самото готвене му отнема 35 минути, а разходът за ток е 5 лева и така общият разход за всичко това излиза 42 лева.
