Д оналд Тръмп ще положи клетва като президент на Съединените щати в понеделник, 20 януари, поставяйки началото на втория си мандат на поста, след едно от най-смайващите политически завръщания в американската история.
Встъпването в длъжност - инаугурацията, по традиция е пищно и традиционно. Тръмп ще положи клетва под ръководството на главния съдия на Върховния съд на САЩ Джон Робъртс в 12 ч. източноамериканско време, 19 часа българско време, пред Капитолия във Вашингтон.
20-а поправка на американската конституция определя датата за деня на встъпването в длъжност. Всеки избран президент започва своя мандат по обяд на 20 януари, в годината след изборите. Ако обаче 20 януари се пада в неделя, това става на следващия ден.
Покани
След това той ще произнесе речта си. Според предварителните му интервюта той възнамерява тя да бъде вдъхновяваща и обвиняваща. Отиващият си Джо Байдън смята да присъства на събитието. Очаква се хиляди зрители да изпълнят Нешънъл мол и да наблюдават церемонията на големи видеоекрани. Нешънъл мол е просторна алея във Вашингтон, която води към Капитолия – сградата на американския Конгрес.
Доналд Тръмп скъса с прецедента и сам се обади по телефона, за да покани на инаугурацията си няколко чуждестранни лидери. В исторически план те не са присъствали лично преди поради съображения за сигурност. Няма обаче официален списък, който да потвърждава кой държавен глава ще отиде във Вашингтон. По предварителни данни това ще направи президентът на Аржентина Хавиер Милей, силен поддръжник на Тръмп, унгарският премиер Виктор Орбан, както и италианската му колега Джорджа Мелони. Всички те са силни поддръжници на политиката на встъпващия президент. Той покани лично китайския си колега Си Дзинпин като невиждан досега жест. Той няма да присъства, но е оценил личната покана и ще изпрати пратеник.
Програма
Преди деня на клетвата е организирана богата програма от събития за новата президентска двойка Доналд Тръмп и Джей ди Ванс. В събота ще има прием и фойерверки в голф клуба на президента във Вашингтон, на брега на река Потомак. Предвидени са също прием и вечеря в кабинета на вицепрезидента.
В неделя денят ще започне с церемония на националното гробище в Арлингтън с полагане на венци на гроба на незнайния воин. Доналд Тръмп ще бъде по-късно на митинг в стила на кампанията му под надслов „Да направим Америка отново велика“. Той ще се състои в центъра на Вашингтон. Това ще бъде първата подобна масова негова изява в окръг Колумбия от 6 януари 2021 г., когато поддръжниците му нахлуха в Капитолия в неуспешен опит да отложат сертифицирането на изборите през 2020 г., довели на власт Джо Байдън. След това е предвидена вечеря на свещи.
Финанси
В понеделник, след полагането на клетва, следва обяд с лидери на Конгреса в Капитолия на САЩ, а след това президентът ще продължи по Пенсилвания авеню в кортеж към Белия дом, придружен от шествие на военни полкове, училищни оркестри, групи граждани. След това новият държавен глава и неговите гости ще наблюдават останалата част от парада от трибуна. В понеделник вечерта американско източно време ще се проведат поредица от встъпителни галавечери и балове на различни места из Вашингтон, на някои от които Тръмп вероятно ще се появи.
Официалните събития се финансират от комисията по встъпването в длъжност. Комитетът на Тръмп ще отговаря за покриването на разходите за всичко освен за церемонията по полагане на клетва в Капитолия, която се поема от данъкоплатците. Президентът събра рекордните 106,7 милиона долара за тържествата по инаугурацията си за първия мандат през 2017 г.
Рейгън създава двойния празник
Доналд Тръмп ще положи клетва в Деня на Мартин Лутър Кинг. През 1986 г. тогавашният президент Роналд Рейгън постановява рожденият ден на д-р Мартин Лутър Кинг да се отбелязва като официален празник в третия понеделник от месец януари. Понякога това е датата 20-и или 21-ви (ако 20-и е неделя), определена за инаугурация от конституцията на САЩ. Този празник е единственият в страната, посветен на афроамериканец.
Предишните президенти Бил Клинтън и Барак Обама в първия си мандат също са встъпили в длъжност на този празник. При втория мандат на Обама той положи клетва през 2013 г., но в онази година 20 януари беше в неделя. И така инаугурацията бе в понеделник, 21 януари, което се е падало третият понеделник от месеца и също се е отбелязал празникът на най-известния афроамерикански политик.
След като сега Доналд Тръмп се закълне, няма да има друга президентска инаугурация в Деня на Мартин Лутър Кинг в продължение на 28 години, когато това ще се случи чак през 2053 г.
Традицията се променя
Когато Джордж Вашингтон за първи път полага клетва като президент, Конгресът прави така, че първата сряда на март да бъде денят на встъпването в длъжност. Традицията продължава повече от 100 години след 1789 г., с изключение когато 4 март се пада в неделя. През 1922 г. е предложено да се съкрати периодът от избора на нов президент до клетвата му. Поправката влиза в сила през 1932 г. и е ратифицирана през 1933 г. Франклин Д. Рузвелт е първият президент, положил клетва на 20 януари, за втория му мандат, през 1937 г.
Михайлина Димитрова