Д ете на 12 години от област Добрич се разболя от тетанус. Малкият пациент е със средно тежка форма на заболяването. Към момента няма опасност за живота му. Детето е хоспитализирано. Малчуганът е с непълен имунизационен статус. Последният случай на заболял в България е от миналата година.

Тетанусът е остра инфекциозна болест, с причинител Clostridium tetani. Произвежданият от причинителя тетаничен токсин спада към групата на най-силните биологични отрови. Поради специфично дразнене от тетаничния токсин на централната нервна система заболяването протича с характерни гърчове.
В страните с тропичен и субтропичен климат тетанус се регистрира целогодишно, а в страните с умерен климат е налице лятно-есенна сезонност.

Резервоар

Естествен резервоар и източник на инфекция са тревопасните животни - коне, овце, говеда и други. Чрез техните фекалии тетаничните бацили попадат във външната среда, където преживяват като спори в почвата. Оттам тетаничните спори могат да попаднат в човек при дълбоки рани, чрез убождания с пирони и порязвания с ножове и други замърсени с почва предмети, огнестрелни рани, при изгаряния и измръзвания, ухапвания от животни, чрез наранена лигавица при раждане и аборт или чрез пъпната раничка при новородените, когато ражданията се провеждат извън лечебни заведения, пише специализираният сайт plusmen.bg.

Инкубационният период при тетанус е от 6 до 14 дни. Колкото той е по-къс, толкова по-тежко протича заболяването.
Симптомите включват скованост на дъвкателната мускулатура, вратната мускулатура, гръдния кош и корема. Болният заема принудителна поза - извит като дъга. При спазъм на лицевата мускулатура лицето придобива характерен израз на саркастична усмивка (risus sardonicus).

Парализа

Поради парализа на дихателна и гълтателна мускулатура се наблюдават затруднения в дишането и в гълтането. Възможни са фрактури на кости, водещи до инвалидизация при деца.
Тетанус е инфекция с висока смъртност - 10-25% от заболелите могат да завършат фатално. Причинителят на заболяването е широкоразпространен в околната среда, независимо от географското разположение. То може да възникне във всяка възраст, като смъртността е висока, а при липса на медицинска грижа всеки случай на тетанус завършва фатално.