0

Христиана Парова се занимава с хранителни и тренировъчни режими. Страницата й във Фейсбук е с повече от 164 хиляди последователи, профилът й в Instagram - с повече от 120 хиляди. Популярността й обаче не се дължи само на впечатляващата визия, а и на професионалното отношение и съветите, които дава на своите клиенти, за да се чувстват специални, щастливи и пълноценни личности. Хриси е достоен събеседник, с когото да открием новата 2025 година в нашата рубрика за здравословен начин на живот. В „Здраве с „Телеграф“ отново имате възможност да се запознаете по-обстойно с нейното мнение за това какво и как може да правим, за да живеем в хармония със себе си и света, който ни заобикаля.

Човек трябва да отдели време и да опознае себе си, да опознае организма си и да знае при определени хранения кое как му действа. Категорична е за това Христиана Парова и отбелязва, че „модата“ в храненето е най-големият проблем на обществото. „Ядем нещо, за което сега във Фейсбук са казали, че е много полезно и ще свалим килограми от него, без да разбираме, че всъщност тази храна за нас може да не е подходяща. Аз например имам колит и броколите, колкото и полезна и прекрасна храна да са, за мен не са ОК, защото не ми се отразяват добре на стомаха и може да си докарам гастрит с подобен тип зелени храни. Много е трудно да кажеш какво е полезно и какво не е. Човек трябва сам да се следи“, отбелязва експертът.

Движение

Човешкото тяло е програмирано да се движи. Затова спортът или любимите активности трябва да са част от ежедневието ни. „Докато хората не разберат, че трябва да спортуват, няма да се получи. Защото сега знаят, че е достатъчно да тренират 2-3 пъти седмично, рядко увеличават, прекъсват... Трябва да се наложи като миенето на зъбите и храненето. Абсолютно всеки ден трябва да има движение и активност. Според едно проучване за най-успешните и богати хора в света се оказва, че спортът при всеки е ежедневие. Даже има подобни изказвания, с които признават, че ако не спортуват всеки ден, не се чувстват добре, не могат да се развиват или ментално не са в най-добра кондиция. Така че хората трябва да повярват, че това трябва да се случва всеки ден. Трябва да променят нагласата и изискванията. Ако не могат за два часа, нека отидат за 30 минути, но да отидат. Защото, когато самото ходене до фитнеса се изгради като навик, времето, което ще отделят през деня, ще е различно. То ще зависи от нашите емоционални настроения, но ако сме там, ще стане навик. Днес не съм в настроение, ще направя само 30 минути корем или друга мускулна група. Утре обаче ще се случи нещо хубаво, ще сме в настроение и ще отделим повече време. Важно е обаче да имаме изградения навик да ходим било на фитнес, било на танци, на тенис... който каквото го влече и му харесва. След това идват резултатите и те са най-силната мотивация“.

Търпение

Не всички имат нужното търпение, за да постигнат видим резултат, който да ги мотивира да продължат. „Всяко тяло е различно, при едни наистина бързо се постигат нещата още в първата или втората седмица, при други идва по-късно. По мои наблюдения това става, защото много дами, след като започнат да тренират, все още не могат да съчетаят тези усилия и с правилно хранене. Не се лишават най-вече от тези емоционални похапвания късно вечер вкъщи. Това, разбира се, пречи на резултатите от тренировките, но тук според мен, колкото и нескромно да звучи, идва и моята роля. Чисто емоционално намирам начин да ги подкрепя и да направя така, че да не се откажат. Дали ще си говорим на лични теми, дали ще се смеем повече заедно, дали ще излезем и на кафе... подходът е различен, но идеята е треньорът да успее да влезе под кожата на човека, с когото работи, за да се усети той специален“, разказва още един от най-търсените от дамите фитнес инструктори.

Празници

„По празниците залата се поизпразва заради това, че много хора пътуват. Както се изпразва и София. Има обаче такива, на които дори да им предстои пътуване, до последния ден идват да тренират. Години наред съм на едно и също място и наблюдавам, че хората са едни и същи. По-скоро може да кажем, че залата се пълни след празниците за един период от седмица или 10 дни се забелязват повече нови лица. Но в интерес на истината много малка част от тях се задържат за по-дълго. Те празниците и трапезите са за това да им се наслаждаваме, да се събираме с най-милите хора и да не се лишаваме от нищо, което обичаме. Аз лично работя и по празниците, но освен това личната ми мотивация е да намеря време и да поспортувам. Никой не сяда на софрата от 9.00-10.00 часа сутринта. До 5-6 часа вечерта имаме прекрасно време, което може да отделим и за това. Повечето не ходят на работа в този период и могат да се подготвят за празниците и след една тренировка“, връща се и към отминалите коледни дни инфлуенсърката.

Смята, че лишенията правят хората нещастни

„Виното го позволяваме, ако е сухо. Да видите колко съм либерална (смее се). Разбира се, в рамките на нормалното. Не съм човек, който отрича алкохола. Аз самата консумирам, не съм твърдяла обратното никога и не съм се хвалила със здравословен начин на живот. Не бих посмяла и да го направя, защото първо не го водя, а второ, може би, наистина искам да покажа на хората, че могат да живеят щастливо, без да живеят в лишения. Според мен лишенията правят хората нещастни. Както пуша, така и пия, а в много интервюта съм казвала, че малките удоволствия в живота доставят щастие. Ако нещо такова ви носи удоволствие, не бива да се лишавате. Доставете си го. Сега, ако ми се пие чаша вино, няма да си кажа, че няма да пия, защото ще навредя на черния си дроб. Да де, ама къде отива щастието. Няма да умираме здрави. Има статистика, която е категорична, че повече хора са умрели от нещастие, отколкото от нездравословни навици. Повече хора ги убива ежедневието и стресът, отколкото цигарите и алкохолът“, категорична е Хриси Парова.