0

С модерните медицински средства инсултът може да бъде предотвратим и лечим.

Това каза президентът на Европейската организация по инсулт (ESO) проф. Симона Сакко на пресконференция на тема „България в борбата с инсулта: преодоляване на предизвикателствата за постигане на напредък“. Проф. Сакко е в София по повод годишната среща на националните координатори на Европейския план за борба с инсулта, в която участват над 100 делегати от 30 европейски държави. Тя отбеляза, че в „Европейския план за борба с инсулта 2030“ са включени основните части от цялата пътека за борба с инсулта – от първичната профилактика през лечението до рехабилитацията, а през тази година са включени и нови ключови показатели за успешно лечение.

Схващания

„Ние се борим с едни остарели схващания по отношение на лечение на инсулта, вече имаме възможности да го лекуваме, но трябваше да се промени и виждането на невролозите“, отбеляза председателят на Българско дружество по неврология акад. проф. д-р Иван Миланов. Той обясни, че вече в 40 болници се предлага актуализирано лечение на инсулта, но трябва да бъдат направени промени в изискванията по отношение на лечението, като например да се позволи то да се провежда в линейката или в залата за образна диагностика. Проф. Миланов добави, че от тази година ще влезе и нов медикамент, който се използва при острата фаза на инсулта.

Цел

Инж. Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия и национален координатор за България на Европейския план за борба с инсулта, посочи, че до 2030 г. трябва да има национални планове за болестта, обхващащи цялата верига от грижи – от първична профилактика до живота на пациента след инсулт. Тя обясни, че основна цел е намаляване броя на инсултите, лечение на 90% на всички пострадали от инсулт и пълното прилагане на националните стратегии за многосекторни интервенции в областта на общественото здраве с цел насърчаване и улесняване на здравословния начин на живот, екологията и замърсения въздух, правилното управление на рисковите фактори и тяхното познаване. „Имаме успехи за последните четири години по отношение на образователните кампании за инсулт, но за съжаление осведомеността все още не е задоволителна“, каза още инж. Добрева.

Намаление

Броят на исхемичните инсулти в България е намалял с 20% в периода 2016 – 2024 г. Това съобщи националният координатор за България на Европейския план за борба с инсулта проф. Димитър Масларов. „Създаването на Националния план за борба с инсулта и внасянето му в Министерството на здравеопазването е първото ключово постижение. На второ място е актуализирането на Националния консенсус, в който се включват нови методи и медикаменти за лечение на инсулт, и на трето, но не на последно място, е удължаването на срока за лечение на пациентите в рамките на клиничната пътека. Това даде възможност на пациентите да получават по-добра здравна помощ“, отбеляза още проф. Масларов.