0

С ветовната здравна организация (СЗО) изчислява, че замърсяването на въздуха убива около 7 милиона души, колкото е населението на България, всяка година.

По-голямата част от населението на света диша мръсен въздух, като само 17 процента от градовете на планетата отговарят на насоките на СЗО за замърсяването му. Това установи доклад, цитиран от Асошиейтед прес. Той е изготвен от базираната в Швейцария компания IQAir за мониторинг на качеството на въздуха. Компанията е анализирала данни от 40 000 мониторингови станции в 138 страни и е установила, че най-мръсен е въздухът в Чад, Конго, Бангладеш, Пакистан и Индия. В Индия се намират шест от деветте най-замърсени града, като най-мръсен е въздухът в малкия индустриален град Бирнихат в североизточната част на страната.

Реално

Експертите отбелязват, че реалното замърсяване на въздуха може да е много по-голямо, тъй като в много части на света липсва мониторинг, необходим за получаване на по-точни данни. В Африка например се пада само по една мониторингова станция на всеки 3,7 милиона души. В доклада се посочва, че за да се противодейства на проблема, се създават повече подобни станции. Тази година авторите на доклада са успели да включат данни от 8954 нови места и около хиляда нови станции в резултат на усилията за по-добро наблюдение на замърсяването на въздуха.

Дишането на мръсен въздух в продължение на дълъг период от време може да причини респираторни заболявания, болест на Алцхаймер и рак, казва Фатима Ахамад, главен учен и експерт по замърсяването на въздуха в базирания в Малайзия Център за планетарно здраве „Сънуей“. Ахамад посочва, че трябва да се направи много повече за намаляването на нивата на замърсяване на въздуха. По-рано СЗО установи, че 99 процента от населението на света живее на места, които не отговарят на препоръчителните нива за качество на въздуха.

Вода

„Ако водата е лоша или няма вода, можете да кажете на хората да чакат по половин час на ден и водата ще дойде. Но ако имате лош въздух, не можете да кажете на хората да спрат да дишат“, казва още Фатима Ахамад. Няколко града като Пекин, Сеул и Рибник в Полша успешно са подобрили качеството на въздуха си чрез по-строги разпоредби за замърсяването от превозни средства, електроцентрали и промишленост. Те също така насърчават използването на по-чиста енергия и инвестират в обществен транспорт.

Публикувано наскоро изследване показа наличието на високи нива на микропластмаса в бели дробове на птици, което е доказателство за широкоразпространено замърсяване на въздуха.

Друго изследване установи, че замърсяването на въздуха намалява способността на хората да се съсредоточават върху ежедневни задачи.