0

„Ще дойде време, когато науката ще изпревари фантазията“, казва Жул Верн. Пътешествайки във времето, той е отново тук, по-актуален от всякога.

Едва ли има човек, който да не е чувал за Капитан Немо и да не се е гмурвал в удивителния подводен свят на Жул Верн. Време е читателите да направят един по-различен прочит на класическата история за необикновената експедиция в океанските дълбини. Новото издание на „Двадесет хиляди левги под водата“ (издателство „Ентусиаст“) е осъвременено и съдържа допълнителни, непревеждани досега пасажи от автентичния текст на Верн и предговор от редактора на книгата Александър Попов. А стилният дизайн и оформлението са дело на Яна Аргиропулос. Романът поставя началото на поредицата на издателството със знакови творби на френския писател.

Наричан Бащата на научната фантастика, Жул Верн е един от най-четените и превеждани автори в света. Неговите романи полагат основите на жанра в съвременната литература. Верн пише за различни иновации и технологични постижения години преди да станат реалност, като повлиява осезаемо на научните среди. Например първата атомна подводница USS Nautilus е кръстена на подводницата на Капитан Немо. А романът „От Земята до Луната“ представя Флорида като най-логичното място за изстрелване на превозно средство в космоса, откъдето 85 години по-късно излита първата ракета.

Жул Верн оказва голямо влияние и на едни от най-известните автори на фантастични и философски романи като Блез Сандрар, Ролан Барт, Марсел Еме, Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан-Пол Сартр и др. „Всички ние по един или друг начин сме деца на Жул Верн“, споделя писателят Рей Бредбъри за литературата и науката в световен мащаб.

„Двадесет хиляди левги под водата“ разказва изумителната история за трима мъже в търсене на мистериозно чудовище, скрито в океана. Смята се, че създанието е със свръхестествени размери и способности. Когато уважаваният учен Пиер Аронакс получава възможността да улови съществото, той не се замисля и незабавно започва мисията. Но странен обрат на събитията води до залавянето му заедно със слугата му Консей и канадския китоловец Нед Ланд.