М ного хора изпитват неприятни усещания в краката си и най-често причините за дискомфорта се дължат на неудобни обувки или повишено натоварване. Като правило хората се обръщат към специалист, когато болката стане твърде силна. Но не бива да отлагате търсенето на помощ, защото болката може да е сигнал за нещо по-сериозно.
Симптомите могат да бъдат причинени от редица причини, които може да не са очевидни за обикновения човек на пръв поглед. Само професионален опитен лекар може да постави точна диагноза, да предпише курс на лечение или превантивни мерки. В противен случай прогресията на вече придобити заболявания, както и появата на усложнения, просто не могат да бъдат избегнати.
1. Деформация
Халукс валгус, или както го наричат още - "подутина" на големия пръст, е най-честата причина за болка в краката. Тя се дължи на факта, че големият пръст започва да се измества под ъгъл спрямо останалите пръсти, което води до деформация на ставата.
Много често подобна деформация се приписва на "грешни" обувки, наранявания или неврологични заболявания, но в повечето случаи това са просто утежняващи обстоятелства, а не истинските причини. Всъщност халукс валгус е симптом на системна деформация, а не само проблем с стъпалото. Обикновено сводът на стъпалото се държи от мускули, но ако мускулите по някаква причина спрат да изпълняват функцията си, стъпалото започва да „провисва“, да се сплесква и деформира.
Този процес обикновено протича бавно и е съпроводен от различни симптоми, като например:
- болка в предната част на стъпалото
- болка в областта на петата (плантарен фасциит)
- напрежение и болка в областта на пищяла
- бурсит
- зачервяване и подуване в областта на 1-ва метатарзофалангеална става
- образуване на мазоли
- враснал нокът
Експерти препоръчват да не се използват различни видове абдукционни шини за лечение на халукс валгус, тъй като те не коригират и често дори влошават деформацията.
2. Плоскостъпие
Намаляването на височината на свода на стъпалото причинява диагноза като плоскостъпие. Плоскостъпието се характеризира със сплескване на сводовете на стъпалото, което води до загуба на неговата амортисьорна функция. В резултат на това се наблюдава нарушение на правилната биомеханика на стъпката и разпределението на теглото, а в дългосрочен план - болка в краката, промени в стойката и изкривяването на гръбначния стълб, нарушаване на вътрешните органи. Плоските стъпала могат да се появят на всяка възраст в резултат на изкривяване на гръбначния стълб или повишено натоварване на краката.
Ако има проблеми с краката, трябва спешно да се свържете с ортопед. Той ще проведе специални изследвания и може да препоръча операция или консервативно лечение с помощта на ортопедични стелки и специални упражнения. Ще трябва напълно да се откажете от елегантните обувки с токчета, тъй като носенето им води до допълнително претоварване на предната част на стъпалото и увеличава болката.
3. Бременност
По време на бременност много жени изпитват болка в краката. Като правило това е свързано не само с увеличаване на телесното тегло, но и с появата на изместен център на тежестта, което води до нарушаване на извивките на гръбначния стълб.
Отделен проблем след бременността е деформацията на краката. Много жени отбелязват, че след бременността стъпалото се е увеличило по размер, костта е започнала да расте и се е появила болка.
Появата на това състояние се свързва именно с нарушение на положението на таза и долната част на гърба. Наличието на изместен център на тежестта по време на бременност води до предно накланяне на таза и прекомерно отклонение в долната част на гърба. След раждането първоначалното положение не се възстановява напълно, което заплашва да измести общия център на тежестта напред. В резултат на това краката се претоварват и разтварят.
В резултат на това могат да се появят значителна болка, подуване на краката и стъпалата, изтръпване и мравучкане, крампи, разширени вени.
За облекчаване на болката се препоръчва редовни разходки, упражнения за подобряване на кръвообращението. По време на бременността трябва да се носят удобни меки обувки или компресионни чорапи, които помагат за задържане на течности в тъканите. Най-добре е да се въздържате от тесни обувки, а също така е необходимо да избягвате дълго стоене на едно място.
Отделен важен фактор е лечебната гимнастика, насочена към премахване на причината за заболяването, укрепване на тазовите стабилизатори, работа със стойката, нормализиране на центъра на тежестта на тялото. Без това няма да има резултат.
4. Патология
Появата на болка в краката и стъпалата може да бъде свързана и с патология на гръбначния стълб - като например междупрешленна дискова херния, протрузия или спондилоза. Тези проблеми обикновено се появяват след 30 години поради прекомерна физическа активност, както и продължителна работа в седнало положение. От гръбначния стълб към краката преминават нервни проводници, които са отговорни за мускулната функция. Ако нервният проводник е увреден на нивото на изхода от гръбначния стълб, сигналът, който идва до мускулите, пристига изкривен, ненавременен и непълен. В резултат на това необходимият мускул не може да бъде активиран своевременно, стабилността на ставите се нарушава, походката се променя, появяват се слабост и скованост в краката.
Ако имате проблеми с гръбначния стълб, а именно силна болка и нарушена двигателна функция, трябва незабавно да се консултирате с лекар, който ще ви издаде направление за редица изследвания, включително рентгенови снимки и ЯМР, за да се постави точна диагноза и да се идентифицира определена патология.
Лечението може да включва масаж, физиотерапия, лекарствена терапия, тейпинг, мануална терапия, различни видове лекарствени блокади и дори хирургическа намеса.
Ако се открият заболявания на гръбначния стълб, е строго забранено самолечението, приемането на лекарства без консултация с лекар и опитите за коригиране на ситуацията с помощта на физически упражнения. Това може само да влоши симптомите.
5. Травми
Травмите или операциите на краката или коремната стена могат да доведат до болка в краката и стъпалата, тъй като увреждат опорната система на краката. В резултат на това се нарушава правилната биомеханика на цели участъци и като следствие могат да се появят болка, изтръпване, мравучкане и подуване на долните крайници. За да се изключат подобни негативни следоперативни последици, е необходимо стриктно да се спазват препоръките на лекаря относно лечението и рехабилитацията.
За облекчаване на болката, възстановяване на връзките и мускулната тъкан могат да се предпишат специални упражнения, ортопедични стелки и терапевтични физиотерапевтични процедури.
При лечение и предотвратяване на заболявания, които причиняват болка в краката и стъпалата, трябва да се помни, че опорно-двигателният апарат е цялостна система, чиито отделни компоненти са тясно свързани помежду си. Следователно често болезнените симптоми в краката могат да причинят здравословни проблеми, локализирани в напълно различни системи на тялото. Съвременната медицина разполага с необходимите знания, методология и инструменти за превенция, лечение и рехабилитация на заболявания на краката. Важно е да се знае, че повечето от тези проблеми могат да бъдат отстранени с помощта на лечебна гимнастика и специални упражнения, чиято програма е разработена от опитен ортопедичен специалист. Най-добрата превенция и начин за поддържане на здравето е здравословният начин на живот, рационалното хранене и контролът на теглото, както и редовната умерена физическа активност.
