П риятел, съдружник и по-късно свидетел на прокуратурата за едно от знаковите убийства на т.нар. Преход - това на месарския бос Димитър Стаматов-Мастара. Такъв е бил 30-годишният Мариян Георгиев-Марата. Симпатичен млад мъж, който отнася много тайни в гроба, тъй като също е екзекутиран като приятеля си, но 3 години по-късно.
Началото
Всичко започва на 21 ноември 2002 година. Около 16,30 часа 39-годишният Димитър Стаматов спира мерцедеса си на бул. „Стефан Стамболов“ в Бургас срещу Техникума по обществено хранене, където неотдавна е купил парцел и строи хотел. Мъжът разговаря с двама от строителните работници. До него плътно стоят двамата му бодигардове. В този момент зад гърба му проехтява изстрел. Бизнесменът прави една крачка, прикляка леко и се свлича на земята. Гардовете викат линейка, но босът умира.
Криминалистите намират мястото, откъдето е стреляно, но куршумът не е открит при огледа. Най-вероятно е прибран от килъра, който дори е успял да посипе мястото с червен пипер. Стаматов е улучен вляво на гърба и оловото е излязло също в лявата част на гръдния кош. Куршумът е разкъсал белия дроб, пронизал сърцето и предизвикал неизбежна смърт. По него е стреляно с ловна карабина 22-ри калибър.
Обвинения
За убийството на Мастара е обвинен Бойко Стоянов, а той първоначално сочи като поръчители Пламен Дишков-Кела и Тодор Неделчев-Недьо, но по-късно се отмята от показанията си.
След около 10 години в изгнание Плaмeн Дишкoв-Кeлa e арестуван в Португалия прeз 2011 година, а следващата 2012 г. е екстрадиран у нac.
След дълга съдебна сага Кела и Недьо са напълно оправдани през 2019 година. Стоянов пък се превръща в свидетел по делото и твърди, че спусъкът е натиснал Мариян Георгиев – Марата. Стоянов казва, че само му помагал с оглеждане на мястото и навиците на жертвата. Според Стоянов между Мастара и Марата имало конфликт, свързан с бизнес отношенията между тях. За двамата обаче се говори, че освен съдружници били и близки приятели. През 1998 г. Мастара спасил живота на Марата. Когато той катастрофирал тежко с колата си, Мастара наел хеликоптер, който го откарал в София.
Съдружник
Мариян Георгиев-Марата не може да се защити срещу обвиненията на Бойко Стоянов през 2017 г., защото е убит още на 5 април вечерта 2005 г. 30-годишният тогава мъж е изненадан, докато е в офиса си в бургаското село Равда. Килър стреля по него през стъклото на прозореца. Шест куршума попадат в главата и тялото му и го убиват на място. Килърите са двама. Пристигнали с краден лек автомобил „Лада“, който на другия ден е намерен опожарен в нивите край село Ахелой.
По това време се знае, че Марата е основен свидетел на прокуратурата по делото за убийството на Мастара. Той обаче има проблеми заради показанията в съда. На 28 май 2004 г. е запалена колата му, а на 8 юли същата година в офиса му е хвърлена ръчна учебна граната.
Георгиев е бил съдружник на Стаматов във фирма за производство на птиче месо. След убийството на Мастара Марата регистрира фирма за посредническа дейност при продажба на недвижими имоти. Марата е разпитван няколко пъти в прокуратурата като свидетел по разследването на убийството на Мастара. Той дава показания за поръчителите и изпълнителят на мократа поръчка дори и в съда, след което започва да получава заплахи за живота си. С убийството на Марата устата му е затворена завинаги.
Според негови познати той е очаквал покушение и започнал да подготвя бягството си в Испания заедно със своята приятелка.
Бележката
Говори се, че 4 години след убийството на Мариян Георгиев в кандилото на гроба му в Ахелой майка му открива лист с имената на убийците му. Тя предава бележката в полицията.
Майката на Мастара на гроба му
Делото за екзекуцията на Марата остава в графата „студени досиета“.
Гробът на Мариян Георгиев-Марата.
Надежда в борбата, но става сикаджия
Мариян Георгиев завършва спортно училище с профил борба в Бургас. Давал е надежди, че ще стане един от големите ни спортисти, но през 90-те години зарязва тепиха, за да влезе в компанията на видни сикаджии в Бургас. Не се е държал обаче като мутра. Твърди се, че е изпълнявал поръчки на СИК, но не участвал в наказателни бригади. Приятелите му го описват като човек на честта.
