Й ордановден и Ивановден са едни от най-големите християнски празници и голяма част от родните звезди са кръстени на баби и дядовци, за да продължат да носят тези хубави български имена.
Кръст
На 6 януари е денят, в който Йоан Кръстител кръщава в река Йордан Исус Христос. На този ден у нас празнува легендарният изпълнител от група „Сигнал“ Йордан Караджов. „Гордея се много с името, което нося. Кръстен съм на моя дядо Йордан“, споделя музикантът. Той издаде, че всяка година на Богоявление се връща 2000 години назад във времето, когато в свещената река Йордан е кръстен Исус Христос.
Друга голяма звезда, която празнува, е колежката му Йорданка Христова. Тя носи името на баба си по майчина линия. Пред „Телеграф“ тя си пожела да има сняг на този ден. „Толкова е хубаво, че за първи път от много време на Коледа имаше сняг. Години наред няма грам сняг. Дано поне устиска до 6 януари, Богоявление, поне да замръзне кръста в реката, че това е важно за здравето. И вода да има“, сподели изпълнителката. Имен ден на 6-и празнуват още певицата Йорданка Варджийска, печелила всички възможни награди на фестивала за авторски песни „Пирин фолк”, актрисата Йорданка Кузманова, героят от САЩ '94 Йордан Лечков, легендарната шампионка по лека атлетика Йорданка Благоева, властелинът на халките Йордан Йовчев и други.
Върба
Друг музикант, който празнува, но ден след Йордановците, е Иван Динев-Устата.
„Нямам никакви планове, но съм сигурен, че ще получа много поздравления. Все още хората помнят, че не се казвам Устата, а Иван. Декември беше много тежък относно партита, та този ден ще бъде по-кротък със сигурност. Ходя на църква, но по-скоро за Йордановден. Това са едни от най-красивите празници у нас“, сподели с усмивка той пред „Телеграф“. „Нося името на дядо ми Иван, който е от страна на майка ми. Много го обичах, той се е грижел за мен много през годините. Никога не съм се хвърлял за кръста, вероятно няма и да го направя. Но изключително много се възхищавам на хората, които го правят и го спазват като традиция всяка година“, допълва още той. Актрисата Ива Папазова празнува два имени дни - на Ивановден и Цветница. „Кръстена съм на баба си Иванка“, казва самата тя пред „Телеграф“. „Като малка празнувах на Ивановден, защото съм кръстена на баба ми Иванка. Родителите ми много държаха да празнувам на този ден. Но след години, в НАТФИЗ, понеже имахме и други Иви, разбрах, че това име празнува и на Цветница. Има растение Ива - плачеща върба. Така започнах последните години да празнувам и на този ден, да почерпя приятели, колеги или да изляза с Георги. И на двата дни се чувствам именичка и приемам пожелания“, допълва Ива. Половинката на Блажев споделя, че няма определени традиции, които да спазва на този ден. „Ивановден е прекрасен, защото е топъл, уютен и още присъства коледната обстановка. Като бях мъничка, празнувахме в къщата на баба. Помня, че винаги ни носеха много подаръци, но на мен все ми беше интересно да видя какво е получила тя“, разказва Папазова.
Обаждания
Телевизионната звезда Иван Попйорданов също разкри на кого носи името. „Кръстен съм и на двамата ми дядовци. И по бащина линия, и по майчина са все Ивановци. Винаги, когато съм бил в София на този ден, сме празнували всички заедно. Важното е да имаме приятели и близки около нас в тези дни и не само. Не съм съм се хвърлял за кръста на Йордановден. Аз съм малко студенокръвен и това винаги ме е спирало“, казва той. Режисьорът проф. Иван Ничев ни върна назад във времето и разказа как са празнували преди и историята на името си: „В моята фамилия имаме една история, която винаги разказваме с усмивка. Когато аз съм се родил преди доста години, майка ми изпратила телеграма на баща ми, че съм се родил и предложила името ми да бъде Иво. Баща ми бил военен в запас по време на войната. Той й отвърнал да ме кръсти както иска, но неговата майка се казва Иванка, баща му Иван и нейният баща е Иван. Та й казал да помисли добре. Така съм се разминал с по-модерното име Иво, което днес е често срещано. Традициите вървят с годините и се променят. Аз си спомням, че на един Ивановден, в далечната 70-а година, в двустаен апартамент, в който живеех с родителите си, бяха дошли 100 човека. Разбира се, 100 човека не можеха да се съберат в този малък апартамент. И понеже беше малка кооперация на 4 етажа, гостите събраха изтривалките и седяха по стълбите до 4-тия етаж. Имаше едно момче с мотоциклет и от един денонощен магазин близо до нас се скъса да ни носи алкохол. Тогава помня, че една бутилка водка струваше 1,74 лв. Оттогава досега останаха само спомените. От 100 човека - на 60, на 40, на 20 и все по-малко. Което е нормално за възрастта, в която съм аз. Затова сега се събираме в най-тесен семеен кръг. Това е развитието в годините с моя имен ден“, и добави, че получава повече честитки на имен ден, отколкото на рожден ден. Тези празници са хубави в началото на годината. Ивановден е национален празник. Много хора ми се обаждат на Ивановден, интересно е, че е повече, отколкото на рождения ми ден. Но това е хубаво, защото ме кара да мисля, че това име не е забравено и се харесва на българите“.
*Автор: Лина Димитрова