Ако не знаете как са се озовали върху зъбите или как да се отнасяте към белите петна, те могат сериозно да ви разтревожат, да предизвикат неудобство и да повлияят вашето самочувствие. Важно е да се консултирате с дентален лекар, защото това може да е както козметичен проблем, така и признак за начален кариес, който, ако остане нелекуван, да доведе до загуба на зъба.


Цвят

Белите петна, които са начален етап на зъбния кариес, имат непрозрачен, тебеширено бял външен вид. Те са първото, което действително може да се визуализира и са причинени от деминерализация на емайла, който губи своя блясък. Най-често се намират в участъци, където зъбната плака е по-трудно достъпна за почистване или има допълнителни предпоставки за задържането й. Белите петна са често срещан проблем по време на лечение с брекети. Ако имате лоша хигиена през този период, зъбната плака се натрупва и се появяват бели, деминерализирани участъци на емайла.

Появата на нов зъб в устата на детето е радостното събитие, което се заменя със загриженост, ако родителят забележи бели петна върху наскоро пробилия зъб. Те могат да бъдат с жълт или кафяв цвят, дължат се на смущения по време на развитието на зъба и може да са и под формата на ивици. Когато са засегнали предните зъби, те влияят върху усмивката и самочувствието на детето. Причини за петната могат да станат инфекции, дефицит на витамини, наследствени заболявания, някои лекарства, взети по време на образуването на зъбите и др. Приемането на твърде много флуор чрез флуорирани питейна вода или мляко, флуорни таблетки или капки е друга причина за поява на петна върху зъбите.


Оценка

Денталният лекар ще направи оценка и ще препоръча подходящо за вашия случай лечение. Ако белите петна са по-скоро козметичен проблем, той ще ги наблюдава по време на редовните профилактични прегледи, ще ви препоръча пасти за зъби и гелове, които помагат за повторното минерализиране на зъбния емайл и ще ви посъветва да упражнявате добра устна хигиена. Четкайте зъбите си поне два пъти на ден, почиствайте между зъбите с междузъбни четки или конци и посещавайте зъболекаря си на всеки шест месеца за стоматологичен преглед и почистване на зъбите. Опитайте се да избягвате кисели и сладки напитки и храни между храненията.


Грижи

Ако носите брекети, полагайте допълнителни грижи за зъбите си, така че след края на лечението да нямате неприятни петна върху зъбите. Вашият дентален лекар може да ви препоръча избелване на зъбите, поставяне на обтурации (пломби), фасети или корони, за да запази зъба и да подобри външния му вид. Колкото по-рано бъдат диагностицирани белите петна, толкова е по-вероятно препоръчаното лечение да е по-щадящо.