П арадонтозата – кошмарът на мнозина е лечима не само с медикаменти, но и с природни средства. Проблемът е, че пациентът трябва да е много упорит, тъй като рецептите с билки изискват постоянство, но пък не оказват странични ефекти.

Къпината е отлично средство срещу това заболяване. Една шепа корени от полска къпина, измити и нарязани на ситно, се варят в 1 л вода, докато течността остане 1/2 литър. След като изстине, се прецежда и зъбите са жабурят по 4-5 пъти на ден.

Класика при разклатени зъби е отварата от смрадлика и лайка. Една супена лъжица суха смес се залива с половин литър вряла вода. Добавя се чаена лъжичка сода и се изчаква запарката да се охлади. С нея пациентът се жабури, като задържа по-продължително време течността към венците. Процедурата се прави поне два пъти – сутрин и вечер не по-малко от 5 минути.

Петър Дънов пък препоръчва лечение с вино и изкиснато. Той съветва по-често да се жабурим с виното и да похапваме повече изкиснато сирене.

При напреднала пародонтоза лечението с билки не може да помогне. Ако не е била провеждана терапия, едва ли би имало резултат и от обичайните лечебни процедури като премахване на зъбна плака и зъбен камък, лечение на гнойни огница и почистване на джобове във венците. Бедата е в това, че в този напреднал стадий сериозно са засегнати корените на зъбите, тъканта на венеца и самата кост. Деструктивните процеси и изтъняването на костта правят зъбите подвижни, хигиената в устната кухина се поддържа трудно, променя се захапката. Ако процесът с оголването и разклащането на зъбите в последния стадий на пародонтоза все още не е обхванал целите челюсти, има смисъл да се провежда терапия за овладяване на процеса. Прилагат се методи като вакуум-терапия и шиниране на подвижните зъби, частично протезиране.

Стоматолозите обаче не отричат възможността за ефикасно лечение на пародонтоза с билки, като слагат акцент върху профилактиката.

Идеална е профилактиката с черен оман, той помага и в началния стадий на заболяването. За целта една супена лъжица от билката черен оман (корени) се залива с една чаена чаша гореща вода и се оставя да ври на тих огън 10 минути. Отварата се прецежда гореща, изчаква се да изстине и с нея се жабурим, докато свърши.

Лучените люспи вършат същата работа. Прави се слага отвара от една шепа люспи в половин литър вода. Към нея се прибавя една чаена лъжичка сух лист от конски босилек и се вари 10 минути. След като изстине, прецеждаме и на интервали жабурим устната кухина.

Зъбоболът, безспорно се лекува само от дентален лекар. Докато ни дойде часът за зъболекар обаче, времето минава изключително мъчително. Състоянието може да бъде облекчено с подръчни средства.

Екстрактът от ванилия облекчава зъбобола. За целта ароматният прах се разтваря в малко вода, натопява се памуче и се притиска върху венеца при болния зъб. Жабуренето с разтвор на готварска сол също помага до известна степен. По същият начин действа и водката, но не разредена. Една пъпка от подправката карамфил, стисната между зъбите потушава болката за известно време. Масажът със смлян черен пипер по венците и зъбите също е добър вариант. Ако смесим пипера със сол и ги втрием върху засегнатия зъб, ще почувстваме отслабване на болката. Поставянето на скилидка чесън върху възпаления зъб, заедно с малко парче морска сол, също ще свърши работа.