Б ум на чревните инфекции у нас. С близо 50% са се увеличили болните за период от една година, показва справка на „Телеграф“. Все повече са инфектираните и по морето, сочат данните на регионалните здравни инспекции във Варна и Бургас.
Цифри
1381 случая на гастроентерити и ентероколити повече са регистрирани тази година спрямо същия период на миналата. У нас само официално регистрираните заболели тази година са 4348 срещу 2967 болни за миналата, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести.
Не само вируси, но и хранителни отравяния ни мъчат през летните месеци. Те най-често се получават след консумация на неизмити плодове и зеленчуци, на гъби и неправилно съхранявани приготвени храни, обяснява доц. Людмила Нейкова, началник на Клиниката по спешна токсикология на Военномедицинската академия. До отравяне се стига и след употреба на месо, риба, яйца, млечни продукти и други, които са замърсени с бактерии, които проявяват токсичност само при определени условия – например ешерихия коли, бактерии в стомашно-чревния тракт на човек, които при грешка в диетата или други неблагоприятни условия водят до съответната симптоматика.
Промивка
Много често хранителното отравяне се бърка със стомашния грип, тъй като имат сходни клинични симптоми и протичане - диария, коремна болка, гадене, повръщане и понякога повишена температура. Разликата между тях е в източника на инфекция, коментира лекарят. Едно от първите неща, които е добре да се направят при хранително отравяне, е промивката на стомаха.
Така най-бързо ще се премахнат токсините от тялото. За да се осъществи това, е необходимо да се изпият около 1,0-1,5 до 2 литра вода или слаб разтвор на сода за хляб, след което се предизвиква повръщане. Същата стъпка може да се направи с активен въглен. Обичайно се приема 1 таблетка на 10 кг тегло, казва още специалистът. Хранителните отравяния много бързо дехидратират организма, затова е необхо️димо да се компенсира загубата на течност. Необходимо е пиенето на повече вода или още по-добре – на специални рехидратиращи разтвори, но задължително на малки порции и често.
Милена Димитрова