Д иректорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова поясни дали ни грози нова епидемия от Западнонилска треска. Поф. Христова заяви, пред БНТ, че няма как да избухне епидемия в страната. Тя обясни, че заразата се предава чрез определен вид комари, които са най-разпространени у нас.
Починаха двамата с нилска треска!
"Няма място за паника - това не е заболяване, което се предава от човек на човек, няма как да стане епидемия. Освен това всяка година има случаи в Европа, единични са в България, като има години, в които няма такива. Най-много са били през 2018г. - 15", обясни проф. Христова.
От тримата регистрирани заболели у нас само един е пътувал в Гърция. Там в действителност проблемът е много по-голям, каза директорът на Центъра по заразни болести.
"Те вече няколко пъти имат епидемични взривове и в момента докладват около половината от общия брой случаи за Европа", каза проф. Христова. Усложненията са под 1% от заразените и те са при рисковата група - хора над 65 - 70 години, които много често имат придружаващи заболявания, при които имунната система е подтисната.
Тя прогнозира, че повечето хора ще го прекарат безсимптомно или с грипоподобно неразположение.
Проф. Тодор Кантарджиев съветва да се използват репеленти и да не се ходи на места, където има много комари.
"Комарът хапе след залез слънце. Затова са необходими мрежи и комарници на прозорците, и да не ходим на места, където има комари", каза още той в ефира на Нова телевизия.
По думите му е важно да се знае, че комарът хапе през фланелата. "Трябва да носим две фланели, за да не ни хапят комарите", заяви той.