0

О пашката на грипната вълна, с която се отбелязва краят на сезона, стига до Великден. Въпреки че е пролет, все още се засичат случаи. Краят на зимния сезон бележи и спад в циркулацията на грип А, който се характеризира с по-тежко протичане. 
На негово място се настанява грип тип В, каза д-р Анелия Зашева, лекар-специализант в Клиниката по инфекциозни заболявания на ВМА.

И при двата типа грип симптомите са сходни - висока температура, втрисане, кашлица, мускулни болки и силно изразена обща отпадналост. 

Букет 

Букет от респираторни вируси могат да ни разболеят през пролетните месеци. Такива са парагрипните вируси, човешкият метапневмовирус, бока- и риновирусите. Тяхното протичане рядко е тежко и симптомите обикновено отшумяват за няколко дни до седмица. Характерни са хремата, болките в гърлото, кашлицата. Не бива да забравяме и за COVID-19, макар че за щастие случаите на тежко протичане и нужда от болнично лечение при него вече са значително по-редки, пояснява медикът. 

НАБИРА СИЛА: Двойно заболели от коклюш!

Със затопляне на времето ни атакуват и вируси с гадене, повръщане, коремни болки и температура. Най-честите причинители на тези симптоми са ротавирус, норовирус, адено- и астровирус. За да се предпазим, е важно да поддържаме лична хигиена, като внимателно мием ръцете си и избягваме консумацията на замърсена храна и вода. Особено внимателни трябва да бъдем при консумирането на храна, приготвена в ресторанти и заведения за бързо хранене. При лечението особено важна е рехидратацията и спазването на диета, а ако до два дни от началото на симптомите не наблюдаваме подобрение в състоянието, е важно да се консултираме с лекар, съветва специалистът. 

Особеност 

Над 500 случая на коклюш са регистрирани в България. Само за отминалата седмица са открити 112 заболели, показват данните на Националния център по заразни паразитни болести. Първоначалните симптоми на заболяването са неразличими от другите респираторни инфекции, като седмица след тях се появява и характерната пристъпна кашлица. Макар заболяването да е характерно предимно за детската възраст, риск от заразяване има и при по-възрастните хора поради изчерпване на ваксинационния имунитет.

Заболяването при тях протича по-леко и характерната кашлица може да липсва, но въпреки това те са силно заразни за околните. За да се осигури протекция на новородените, които са най-уязвимата група, е препоръчителна реваксинацията на бременните в третия триместър.