0

П ри смяна на личен лекар пациенти не могат да получат лекарствата си по Здравна каса, докато реално не бъдат вписани в системата при новия. За това сигнализира пред НЗОК пациентка.

По думите й заради такъв казус не е имала достъп до медицинска помощ 50 дни.

„Плащам осигуровки, що за безобразие“, пише жената.

У нас здравноосигурените пациенти могат да сменят общопрактикуващия си лекар всяка календарна година в периода от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември. Извън тези срокове това е възможно само при наличието на определени хипотези,като промяна на настоящия адрес на лицето или прекратяване на договора на личния лекар с РЗОК и др.

Достъп

Според д-р Георги Миндов наистина такъв проблем съществува, защото нещата не са регулирани технически. Така според действащата наредба достъпът до новия лекар влиза в сила в деня от избора на пациента, но реално формулярите се обработват на следващия месец.

„През това време аз не мога да изпиша необходимите лекарства на пациента, защото той трябва да се води в моята листа. Само че системата не ме допуска, за да няма дублаж. Мога единствено да издам направление и да назнача изследвания“, обясни общопрактикуващият лекар пред „Телеграф“. По думите му този пропуск трябва да се регулира в новия рамков договор, тъй като темата е била обсъждана.

„Имах случай на онкоболна жена, която сменяше лекар през декември. Януари още не можех да я впиша в пациентската си листа и нямаше как да й изпиша лекарства. Затова бих посъветвал хората в такива случаи да се върнат при стария си личен лекар, докато промяната е факт. Само че повечето не искат да го правят. Затова е важно още когато формулярите се подадат в системата, пациентът да бъде вписан в листата на новото джипи“, каза д-р Миндов.

Проблем

Той обаче сигнализира и за друг проблем - че само за месец, когато здравноосигурените имат право да сменят личния лекар, те могат да направят това няколко пъти.

„И ние дори няма да разберем това, просто няма как. Става пълна каша. А най-обичам, когато някой идва при мен, за да получи направление, след това се презаписват при друг. Така през тези 30 дни пациентите могат да си сменят колкото си искат лекарите и никой не може да разбере“, обясни Миндов.