0

С карлатината вилнее вече втора година у нас, отчитат здравните власти. Лечението не бива да се бави, защото заболяването дава усложнения като увреждания на сърцето и ставите, отбеляза пред вестник „Телеграф“ шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

ВНИМАНИЕ: Усложненията от грипа идват на третия ден

Причината за ръста при болестта са ограничителните мерки заради пандемията, след която всички инфекциозни заболявания бележат ръст. „Няма доказана мутация, която да прави заболяването по-лесно за разпространение. Имунитетът пада и след това болните са повече. Много случаи има в детските колективи. Това е заболяване, което се лекува с антибиотици, защото е бактериална инфекция.

БОЛЕСТТА НЕ Е ОТМИНАЛА: Удължават грипната епидемия в една област

Покачване

„След години на затишие миналата година имахме 50-70 пъти повече болни спрямо 2022 г. За съжаление тази годината пак върви в същия дух, дори има леко покачване спрямо миналата“, отбелязва специалистът. От началото на годината у нас има 1552 болни. За миналата година са регистрирани 11 666 случая. За сравнение за цялата 2022 година болните са били едва 1082-ма. Скарлатината има два симптома, които я издават - малиновият език и специфичен обрив, обясняват специалистите.

НЯМА ОТДЪХВАНЕ: Боледуваме и по време на опашката на грипа

И докато шарката набира скорост, силата на грипа отшумява. С над 1500 случая са намалели болните от инфлуенца и респираторни заболявания само за седмица, показват данните. Макар пикът на вируса да отмина, той все още циркулира доста усилено в страната. Това ще се случва поне две седмици след пика. “Не сме го преборили, но намалява и ще продължи да намалява. Грипът не е за пренебрегване, защото той ще си бъде проблем поне до края на март“, смята още проф. Христова. В Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ“ са изследвани 279 клинични проби. Доказани са 72 случая на инфекция с грипен вирус A и B, както 10 болни от коронавирус.