0

Ж ените трябва да знаят, че един инфаркт може да протече незабелязано, без типичната сърдечна болка.

Това заяви пред „Здраве с Телеграф“ доц. Красимира Христова, която е член на борда на Европейската асоциация по сърдечносъдова образна диагностика и на Американската сърдечна асоциация и от няколко години провежда в България кампании, свързани с женското сърдечносъдово здраве.

Симптоми

„Може да има само лек задух или опресия (стягане) в сърдечната област, но реално да е настъпил обширен миокарден инфаркт. Само преди десет дни имах такава пациентка, която дори не си спомня кога се е случил инфарктът. Казва, че се задъхва повече от шест месеца и не може да върви нормално. А е на 52 години и при нея все още не е настъпила трайна менопауза”, коментира тя.

Сърдечносъдовите заболявания са водеща причина за смърт при жените в България, като те често не се разпознават навреме. Това е особено сериозно, тъй като жените имат различна анатомия и по-тесни кръвоносни съдове в сравнение с мъжете. Фактори като бременност и менопауза могат да повлияят на сърдечносъдовото здраве на жената.

„Това е един проблем, който отличава значително женския организъм в сравнение с мъжкия поради сърдечната анатомия и по-тесните кръвоносни съдове. Преминаването на женския организъм в различни периоди от развитието, включването на бременност и менопауза, които указват по един или друг начин промяна в сърдечносъдовия статус на жената също се отразяват“, посочва тя.

По последни данни на Евростат както за Европа, така и за света при жените между 40 и 60 години има 10% по-голяма сърдечносъдова заболеваемост и смъртност. Доста обезпокояващо е, че сърдечносъдовите проблеми при жените стартират не само в началото на менопаузата, но и на по-ранен етап, включително след раждане. Жените, които са имали инциденти на прееклампсия и повишено кръвно налягане по време на бременността, са с повишен риск. Заедно с наднорменото тегло, от което са засегнати голям процент от жените след раждане, всичко това увеличава значително риска от сърдечносъдови инциденти.

Бременност

Обикновено до 40 дни от раждането съществува риск от покачване на артериалното налягане, тъй като в организма на жената все още продължава хормоналният дисбаланс, който се е получил по време на бременността. Под 10% от родилките развиват артериална хипертония след раждане. За щастие това нарушение е краткосрочно. Много бързо родилките излизат от стойностите на артериалното налягане, които са опасни за тяхното здраве. „Но винаги съветваме жените, които са имали моменти на повишено артериално налягане по време на бременността, било то и след инвитро процедура, задължително да минат в рамките на 4 до 6 месеца след раждане на контролен преглед при кардиолог. Така ще се определи техният риск от сърдечносъдови инциденти и ще се назначат контролни прегледи в следващите 2-3 години. И тези прегледи трябва да продължат до настъпването на менопаузата“, съветва още специалистът.

След 35-годишна възраст на профилактика, мит е, че естрогените пазят дамите

Тезата, че естрогените протектират сърдечносъдовото здраве на жените, е вече мит. Жените са предразположени към сърдечносъдови инциденти – инфаркти и инсулти, във възрастовия диапазон от 40 до 50 години. Това доказва, че протективната роля на естрогена не е толкова значима, както се смяташе доскоро.

Ето защо между 40 и 50 години трябва да се правят задължителни профилактични прегледи при кардиолог всяка година. Много е важно да се прави ехокардиография, за да се оцени състоянието на сърдечния мускул.

Хората задължително след 35-годишна възраст трябва да си правят профилактичен преглед, който включва липиден статус, кръвна захар, пикочна киселина, бъбречни показатели, ЕКГ с ехокардиография. Тези изследвания дават представа какво се случва със сърдечносъдовата система. От тази възраст е добре да се контролира и артериалното налягане.

Една от три загива заради болно сърце

Сърдечносъдовите заболявания остават водещата причина за смъртност при една от три жени, но с правилната информираност и превенция можем да променим това, заяви доц. Христова.

На 7 и 8 март в грандхотел „Милениум“ в София ще се проведе втората Национална конференция по кардиометаболизъм с международно участие. Тя част от глобалната инициатива Go Red for Women, която подкрепя женското сърдечносъдово здраве. Кампанията е на Американската сърдечна асоциация и има повече от 20-годишна история. Тя обединява жените в борбата срещу сърдечносъдовите заболявания, като ги насърчава да се информират, да разпознават рисковете и да предприемат превантивни мерки. От три години Европейската асоциация по образна диагностика разширява инициативата в Европа с ключови събития през март. Предстои създаването на Women's Heart Center в България, който подобно на инициативите в много европейски държави и зад Океана ще предоставя специализирана грижа и консултации за дамите с кардиометаболитни рискове. На 7 март, петък, от 14 до 15,30 ч. в грандхотел „Милениум“ ще се проведе отворена лекция за пациенти с вход свободен “Послушай сърцето си” - профилактика на кардиометаболизма при жени.