0

Безплатни прегледи за хронични възпалителни чревни заболявания ще се правят от 22 до 31 май в Университетската болница „Царица Йоанна – ИСУЛ” в София,съобщиха от лечебното заведение. Те ще се провеждат всеки работен ден от 8.00 до 14.00 часа. Инициативата е на болницата, съвместно с Българска асоциация болест на Крон и улцерозен колит и с първия онлайн портал за най-честите автоимунни възпалителни заболявания www.probudise.bg.

През последните 50 години заболеваемостта от хронични възпалителни чревни заболявания (ХВЧЗ) в България е нараснала пет пъти, като това представлява изключителен социален проблем, тъй като засегнатите са предимно млади хора в активна възраст, съобщи по повод на Световния ден проф. д-р Борислав Владимиров, завеждащ гастроентерологичната клиника на университетска болница „Царица Йоанна – ИСУЛ”.

Много от пациентите неглижират проблема или са насочвани прекалено късно към компетентна помощ, което забавя диагнозата с години.

Тези заболявания са тежки, водят до инвалидизация след време, ако не се лекуват от самото начало.

„При болестта на Крон се образуват фистули, които дренират от червата към съседните органи, което води до серии от операции, понякога без особен успех. Точно затова е важно пациентите да се насочват бързо към някой от трите специализирани центрове за диагностика и лечение на възпалителни чревни заболявания в София – ИСУЛ, УМБАЛ „Св. Иван Рилски”, ВМА или към университетската болница „Св. Марина” във Варна. Така диагнозата няма да се забави неоправдано с години и няма да се стигне до тежки усложнения”, акцентира проф. Владимиров.

Пациентите с болест на Крон и улцерозен колит трябва да се проследяват редовно и лекуват навременно, обясни доц. Пламен Пенчев.

„Лечението не е шаблонно, защото болестта на Крон и улцерозният колит протичат различно при всеки пациент. През нашата клиника минават над 300 души годишно с това заболяване и за всеки от тях прилагаме индивидуален подход. При терапията с медикаменти използваме стъпаловидния подход, като преценяваме кога да започнем с най-съвременната биологична терапия, след която в близо 60% от случаите, може да настъпи трайна ремисия”, добави той.

Доц. Венцислав Наков успокои всички, които се притесняват от инвазивното ендоскопско изследване, че на помощ на лекари и пациенти идва едно напълно неинвазивно и бързо изследване – фекален калпротектин. Доц. Наков обясни, че с помощта на фекалния калпротектин може да се проследява и успехът на прилаганото лечение при болест на Крон и улцерозен колит.

29-годшният Любомир Иванов от Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит посъветва всеки човек, който се съмнява, че има възпалително чревно заболяване, да посети безплатните прегледи в ИСУЛ. Самият той е диагностициран с улцерозен колит на 22-годишна възраст и сега е в пълна клинична и хистологична ремисия.

По повод Световния ден на ХВЧЗ (19 май) Националният дворец на културата в София ще бъде осветен в лилаво от 20.30 ч. Лилавото е символният цвят на тези заболявания и се използва в кампаниите на пациенти и лекари по цял свят. По същото време в лилаво ще бъдат осветени и други култови сгради в Европа, като Пратера във Виена и наклонената кула в Пиза. От Българската асоциация болест на Крон и улцерозен колит съобщиха, че по същото време ще раздават на всички желаещи информационни материали и специално създаден за целта „Наръчник за хора, диагностицирани с болест на Крон и улцерозен колит“.

Данни за хроничните възпалителни чревни заболявания

Над 3 млн. души в Европа страдат от ХВЧЗ като най-разпространени от тях са улцерозният колит и болестта на Крон. У нас броят на заболелите надхвърля 21 000. Само около 3000 от тях обаче се лекуват. ХВЧЗ засягат най-често млади хора, в най-активната им възраст – между 15 и 35 години. Според данни на СЗО, честотата на ХВЧЗ се е увеличила над 5 пъти, в сравнение с 50-те години на миналия век. Някои от факторите за това са високото ниво на стрес, бързото и некачествено хранене, замърсяването на околната среда.