У величаване на основни социални разходи като пенсии, майчински и детски надбавки, вдигане на минималната заплата и запазване на мерките за подпомагането на засегнатите от COVID-19 сектори влизат в рамката на Бюджет 2022. Това обяви, че предлага слжебното правителство, финансовият министър Валери Белчев на брифинг в Министерски съвет.
„Не сме предвиждали реформи по структурите. Това ще бъдат решения на парламента и на редовното правителство. Смятам, че даваме една добра база, върху която да може да се работи. Въпреки че някои политически сили предпочитат да забавим процеса и да оставим бюджета на редовното правителство, ние сме длъжни да спазим закона и да предпазим държавата от някои рискове. Много е важно политическите партии да се обединят около това, че бюджет за 2022 г. трябва да има в рамките на тази година – да приемат рамката такава, каквато е, реформите могат след това да предизвикат актуализация, но е важно да се обезпечи финансовата година“, заяви той.
По думите му над 750 000 души в страната получават минималната работна заплата- 650 лв. на месец, които са крайно недостатъчни. „Предлагаме тя да се увеличи на 710 лв, политическите партии се обединиха около сходна сума”, обясни той.
По думите му увеличение се предлага и за детските надбавки и прага на получаването им. „Всички граждани на заплата до 510 лв. ще имат право да получават такива. Те ще се увеличат с 20%. В абсолютна стойност не е много, но процентите са сериозно увеличение. Това ще засегне 120 хиляди деца в България”, каза още Белчев.
Значително ще се увеличат и надбавките за деца до 2-годишна възраст. Майчинските надбавки ще се увеличат от 380 лв. на 650 лв.
Доходите за пенсионерите ще бъдат запазени на нивата, които са сега. Това означава средно увеличение от 84 лв. на човек.