0

О т Българската хотелска и ресторантьорска асоциация (БХРА) настояват за спешна среща с премиера Кирил Петков. Поводът е искането на НАП голяма част от собствениците на заведения да върнат получените Covid помощи с начислени лихви.

Според заместник-председателя на Асоциацията Златко Златанов, ако има нарушения, да се провери и приходната агенция, тъй като тя е администрирала и контролирала този процес „ако действително има нарушение, ние не искаме да си играем на балък и тарикат, да ги назоват кои са“. „Ние не искаме нищо друго, освен коректност, ако има нарушение, нека се докаже това, което е и никой няма да гъгне. Но… покрай сухото да гори и мокрото - не става така. Начинът, по който го правят не е правилен. Няма мерки за подпомагане на бизнеса, реално нищо не сме получили. В момента бизнесът страда страшно много не от пандемията, а от цената на тока и на газа.

С тези темпове, с които върви това нещо, аз казвам, че повече от два месеца бранша в никакъв случай никой няма да издържи. Искаме среща с премиера, да видим какво му е в главата на него, как ги мисли той тези неща“, заяви заместник-председателя на Асоциацията Златко Златанов.

Припомняме, че НАП извършва проверки на 861 фирми, получили финансова помощ по първа и втора фаза на програмата за подкрепа на оборотен капитал. Общо по двете фази на програмата са подпомогнати над 6800 дружества, като 4 622 от тях са от ресторантьорския бизнес, съобщават от приходната агенция. От ведомството уточняват, че проверките целят да установят дали са спазени всички изисквания и условия за получаване на финансовата помощ, както и дали получените средства са усвоени в пълен размер и изразходвани по предназначение.

Към момента е ясно, че 66 от проверяваните дружества не са представили отчет за изпълнената дейност, описание на извършените разходи и декларация за липса на друго публично финансиране. В случай, че фирмите не подадат отчет и декларация за липса на друго публично финансиране, разходите няма да бъдат верифицирани и ще се наложи дружествата да възстановят получената помощ, припомнят от НАП. От агенцията допълват, че са предоставили възможност на компаниите, получили помощ, сами да направят проверка за евентуални грешки и неточности и ако установят такива, да ги коригират своевременно.