Ц ените на дрехи и обувки трябва да бъдат обявени в левове и в евро по официалния фиксиран курс, който е 1,95583 лв. за 1 евро, от 8 август тази година.
Това изискване е заложено в Закона за въвеждане на еврото у нас, коментираха от Сдружението за модерна търговия и от Асоциацията на търговците на нехранителни стоки пред „Телеграф“.
В момента в редица магазини за мода и обувки, както и за стоки за домакинството, които са собственост на международни компании, има етикети с обявени цени в различни валути, включително в евро и лв.
В много от случаите на етикета цената в левове излиза по-ниска от тази в евро. Причината е, че тези стоки се продават в няколко държави, в които стандартът е различен.
Влизането на България в еврозоната не е предпоставка за повишение на цените
Изискване
След 8 август обаче по закон цената в евро не може да е по-висока от тази в левове, а да е изчислена по официалния курс. На практика означава, че търговците трябва да сменят етикетите си за България или да посочат цена в евро по коректния курс.
Самото въвеждане на еврото и процесът на преетикетиране не може да доведе до поскъпване на стоки.
Освен това двете цени се изписват с еднакъв шрифт, еднакъв размер, една до друга непосредствено, така че да не вкарват потребителя в заблуда. Това важи за всички магазини и всички стоки.
Етикетите с много валути трябва да имат изписана цена в левове, която е изчислена в евро по официалния курс
Част от компаниите, членуващи в Сдружението за модерна търговия, стартираха по-рано от крайния срок двойното обозначаване с цел по-добра осведоменост на потребителите. Що се отнася до етикетите с изписани цени в различни валути, това са унифицирани етикети за няколко европейски пазара, обясниха от сдружението.
Сценарии
Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите!“ коментира няколко сценария за ситуацията след 8 август. Оттогава, съгласно Закона за въвеждането на еврото, задължително продажната цена на всяка стока трябва да е посочена в левове и в евро.
Това означава ли, че ще има три цени – поставената и сега цена в евро за държавите в еврозоната, цената в лв. за България и съответстващата на нея цена в евро? Или ще има две цени – в левове и в евро, като тази в левове ще се изчисли така, че да съответства на цената в евро за държавите от еврозоната?
По-вероятно е да се случи второто, но това автоматично означава поскъпване на тези продукти до 15%, каквато към момента е разликата в стойностите в левове спрямо в евро, посочи Руменова.
Защита
Тя заяви още, че тези облекла се доставят с етикетите, които се поставят от съответните им производители, като на тях има цени в евро (за държавите от еврозоната) и в съответните валути за тези, които не са част от нея, включително и в български левове – към момента.
Ако тези производители са преценили, че по една или друга причина могат да дадат такава средна цена за европейските държави, които са част от еврозоната, то ние – като страна, която се е запътила натам, най-вероятно ще трябва да се съобразим с това.
Въпросът обаче е контролният орган в лицето на Комисията за защита на потребителите да защити икономическите интереси на потребителите. Да не допуска икономически необосновано повишаване на цените не само в първия месец от присъединяването на България към еврозоната – януари 2026 г., но и през цялата следваща година.
Нови етикети с две цени в лв. и евро трябва да има от 8 август
Малките ще продават със 100% надценка
Дребните търговци по улиците във Варна все още не посочват цени в евро, а само в български левове, показа проверка на в. „Телеграф“. „Сега продавам картините си на цени от 10, 20, 50 лв. и така... От другата година обаче ги правя в евро. 10 лв. става 10 евро! Нали искат евро?!“, сподели художникът Росен Пирински, който продава собствени картини в центъра на Варна.
Възрастните трудно се ориентират
Цените в левове и в евро са вече в повечето търговски обекти в Благоевград. Проблем с ориентирането имат само по-възрастните клиенти, твърдят търговци. Още по-трудно е за пенсионерите в някои магазини, където са изредени куп цени за различни държави – не само в лв. и евро, но и в съответната национална валута на въпросната страна.
Тук вече срещат проблеми и по-млади хора. Особено в случаите, в които не е изписано на кирилица БГ, а на латиница – BG. В мола в Благоевград магазин на известна търговска марка е наел специален работник, който да отговаря на питанията на клиентите по отношение на цените – дали може да се плати и в евро, ако може, на какъв курс се приема еврото.
Реки и птици върху новото евро
Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви публичен конкурс за дизайна на бъдещите евробанкноти, съобщи институцията. Това представлява следващата стъпка в процеса на изготвяне на новия вид на общите европейски пари.
Управителният съвет на ЕЦБ избра след консултации с експерти и обществеността две възможни теми на бъдещите евробанкноти. Това са „Европейската култура“, насочена към споделени културни пространства и значими европейци, и „Реки и птици“ с акцент върху устойчивостта и многообразието на природните екосистеми на Европа.
През януари Управителният съвет също така избра и мотиви, които да илюстрират двете възможни теми. Целта на конкурса, отворен за графични дизайнери с местоживеене в Европейския съюз, е да определи най-добрите предложения за дизайна на бъдещите евробанкноти.
По темата работиха: Елена Иванова, Владимир Симеонов, Любомир Славов