С делките с имоти да бъдат облагани с ДДС, но да бъде записана изрична дефиниция за данъчно задължено лице с конкретни числови критерии за брой и периодичност на сделките. Това е записано в становището на Института на дипломираните експерт-счетоводители по промените в Закона за данък върху добавената стойност, внесен в Народното събрание от служебното правителство. Според тях това не трябва да се решава с административни и съдебни производства.
НЕ ТУХЛИ, А ЗЛАТО: Ще продължат ли да поскъпват жилищата?
Идея
С промени в Закона за ДДС е създаден нов чл. 97 г, който предвижда задължение за специална регистрация при облагаеми доставки, свързани със земя и сгради. Институтът подкрепя всички разумни и ефективни мерки, насочени към противодействие на данъчни измами и отклонение от данъчно облагане. Например да бъдат облагани купувачите на имоти, които искат да ги препродадат, за да спечелят от тях. Те обаче смятат, че има определени технически детайли, които следва да се доизчистят между двете четения на законопроекта, така че да не се допусне административен произвол спрямо коректни данъкоплатци.
По думите на Илия Илиев, който е председател на института, според настоящия текст в законопроекта това ще засегне както фирмите, така и физическите лица, които продават земя или имоти, тъй като няма ясна дефиниция. Например, ако човек живее в чужбина, но наследи няколко имота в България и иска да ги продаде, ще трябва да плати данък, без да развива с тях стопанска дейност. Според него това ще бъде изчистено между двете четения на законопроекта, който се очаква да бъде разгледан следващата седмица.
НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ: Имотите скъпи само в три града!
Ефект
Експертът по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов коментира пред БНР, че цените ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи.
Заради регистрацията по ДДС на продавачите, които препродават жилища и няма да намалят печалбата си, цените на вторичния пазар сериозно ще се повишат, посочи Язов. Вследствие на това имотите ще остават доста дълго на пазара и купувачите окончателно ще се преместят към първоначален източник, каквито са инвеститорите, а те от своя страна ще продължат да изваждат нова стока на пазара, за да отговорят на търсенето. Той припомни, че ДДС е най-големият източник на приходи в държавния бюджет и всяка една държава и правителство винаги се опитва да увеличи приходите си от този вид данък, затова звучи напълно логично такава промяна да бъде приета.
ПОРТФЕЙЛ: Избираме между ипотека и наем, кой е по-изгодният вариант?
ДО КРАЯ НА ГОДИНАТА: Сделките с имоти стигат 10 млрд. лв.
Елена Иванова