Ц ените на жилищата са се увеличили с 3.9% през третото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие, сочат данни на НСИ.
Най-голямо увеличение е регистрирано в София (+5.4%), следван от градовете Варна (+5.3%), Стара Загора (+4.3%) и Бургас (+4.2%). Намаление е регистрирано в град Русе (-5.9%). На годишна база увеличението за третото тримесечие на 2024 г. показва, че жилищата в страната са се увеличили с 16.5% в сравнение с третото тримесечие на 2023 година.
Броят на сделките с жилищни имоти, придобити от домакинствата, е 24 923 или 7,1% повече в сравнение със същия период на миналата година, съобщи БНТ.
За първите девет месеца сделките са 68 721 и почти достигат продажбите за първите девет месеца на 2022 г. (71 138), която беше рекордна като продажби за последните седем години.
Стойността на сключените сделките за първите девет месеца на 2024 година са 8 819 425 136 лева, което е повече отколкото за цялата 2023 година и най-високият резултат, отчитан някога от пазара.
В строителството също има нарастване. Данните на НСИ са за ноември м.г и показват, че индексът на продукцията в сектор „Строителство“ се повишава с 1.8% спрямо предходния месец. Конкретно при строителството на сгради - с 0.6%. В сравнение със същия месец на 2023 година при строителството на сгради увеличението е с 5.9%.
Цените на жилищата като цяло в Европа се увеличават през последните 14 години, сочи статистика на Евростат. Цените скачат най-драстично в Унгария и Естония - повече от три пъти. Двойни са цените в Литва, Латвия, Чехия, Австрия, Португалия, България и Люксембург. Само в Италия цените са се понижили и то минимално с 4%.
В Европа през третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата също се повишават с 3,8% спрямо година по-рано. Спрямо предходното тримесечие цените скат с 1.4% От Евростат отчитат определена тенденция от 2011 г. насам. Цените на жилищата следват променлив модел, при който се наблюдават периоди на спад, последвани от бързо покачване. Между 2010 г. и третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в ЕС са се увеличили с 54,1%.
Търсенето на апартаменти, особено в големите градове изпреварва предлагането, което също стимулира покачването на цените. Има ли обаче негативи, когато влагаме пари в жилище?
В България виждаме предимно ползите от купуването и притежаването на жилище, но истината е, че има и недостатъци. На първо място това определено са големите първоначални разходи. Инвестицията, особено в големите градове в страната, изисква неминуемо шестцифрена сума. Банките изискват самоучастие. БНБ ограничи официално през миналата година максималния размер на заема да е до 85% от стойността на сделката. Жилището често пъти изисква довършителни дейности, цялостен или частичен ремонт, обзавеждане, което трябва да се калкулира в крайната цена.
В същото време недвижимият имот е неликвиден. Възможността бързо да разменяме актив го прави ликвиден или неликвиден. Тази липса на ликвидност може да се разглежда като недостатък спрямо инвестиции в ценни книжа.
Цените на недвижимите имоти също се влияят от случващото се в икономиката. Отново, ако трябва да ги сравним с фондовите пазари, те са по-устойчиви, но икономическите спадове често водят до увеличение на безработицата, а при имотите – цените им обикновено намаляват. Едно жилище, като актив, обаче дава по-голям контрол за разлика от ценните книжа или взаимни фондове. И още нещо – жилищата може да бъдат от полза в едно инвестиционно портфолио с цел диверсификация, тъй като те не се влияят от случващото се на фондовите пазари и по този начин са защита при спадове.
Ако отдавате имота под наем – не знаете на какви наематели ще ползват вашата собственост. Недобросъвестни наематели могат да доведат до имуществени щети и пропуснати плащания. Това ни води и до още един недостатък – независимо с или без наематели – разходите за поддръжка и управление, включително и време.
Ако обмисляте купуване на имот през тази година, може би е добре да знаете, че в бранша не очакват промяна в тенденцията за ръст в цените - едноцифрено или двуцифрено. Цените на жилищата следват променлив модел и се влияят от икономическия растеж. Не на последно място имотите изискват голяма първоначална инвестиция, а в същото време са неликвиден актив, а притежаването му е свързано и с допълнителни разходи.