0

П рограмист на изкуствен интелект е една от специалностите, за които бизнесът и държавата виждат очертаващ се недостиг на кадри. Това става ясно от проект на постановление на Министерския съвет за приемане на актуализиран списък на защитените от държавата специалности от професии за следващата учебна година.

Тази AI и още 5 нови професии се добавят в списъка по предложения от Министерството на електронното управление (МЕУ), Министерството на транспорта и съобщенията, Асоциацията на индустриалния капитал и Българска асоциация „Природен газ“. Освен паралелки за програмисти на изкуствен интелект дори при недостатъчно желаещи такива ще бъдат сформирани в държавните и общинските училища от 8-и клас и за системни програмисти, приложни програмисти, програмисти на роботи, авиационни техници и техници на енергийни съоръжения и инсталации.

По решение на правителството първокурсниците от тези специалности може да учат без такси във ВУЗ.

Директива

След 2025 година Европейската директива за мрежова сигурност, Законодателен акт за киберустойчивост и за изкуствения интелект поставят различни по-сериозни изисквания, за които ще има нужда от хора. 3,8% остава делът на специалистите в областта на информационните и комуникационните технологии от общия брой на заетите у нас, като това е под средните за ЕС 4,6%. „Системното и приложното програмиране са основополагащи за разработката и поддръжката на сложни софтуерни системи и приложения. Липсата на квалифицирани кадри в тези области води до сериозни пропуски в проектирането, внедряването и поддръжката на ключови IТ системи“, се казва още в мотивите за приемане на постановлението.

Включването на 6-те специалности ще струва около 2 млн. лева, ако бъдат обучавани 2744 ученици от осми клас в 98 паралелки от 47 училища и на база действащите стандарти за 2024 г.

Транспорт

„Въздушният транспорт е един от видовете транспорт с особено значение за икономическото развитие на страната и за обслужване на населението. За осигуряване на комфорт и безопасност по време на полетите е необходимо летателната годност на въздухоплавателните средства непрекъснато да се поддържа от персонал със съответното авиационно/техническо образование, чийто недостиг се наблюдава в последните години.

Включването на професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“ в списъка е с оглед необходимостта, идентифицирана от работодателите в сектора, да се отговори на потребностите на пазара на труда и засиленото търсене на такива специалисти“, пише още в мотивите към проекта.