О громен брой стопаджии се очаква да има по пътищата на страната в масовото предпразнично пътуване, което започва утре. Причината е, че местата във влакове и автобуси са почти изцяло изкупени, а търсещите билети все още са хиляди.
Търсене
Дни преди празниците билетите за обществен превоз от София до големите градове като Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Русе са на изчерпване. Проверка на „Телеграф“ на централните жп и автогара в София показа, че места за най-желаните за пътуване дни вече няма. Автобусите в петък, 20 декември, събота, 21 декември, и понеделник, 23 декември, са вече пълни за курсовете в най-търсените и удобни часове. Намират се такива за сутринта на 20 и 23 декември, които обаче не са подходящи за учащи и хора с нормално работно време. Няколко от големите фирми превозвачи вече са планирали допълнителни курсове извън редовното си разписание, които да дублират колите в най-търсените часове и дни. „За определени конкретни часове вече няма места, но ако пътниците нямат предпочитание за точен ден и час, свободни места в предпразничния период все още има“, коментира за „Телеграф“ Георги Атанасов от компанията превозвач „Юнион Ивкони“.
Спални
На късмет е и намирането на билет и за влак по най-натоварените дестинации, особено за утре и събота. Вчера следобед за най-търсените влакове от София, пристигащи в петък, 23 декември, вечерта във Варна, Бургас и Русе оставаха единици седящи места във втора класа. При спалните вагони в посока Бургас положението е „няма свободни места“ както за петък, така и за събота през нощта. Единици легла във втора спална класа (трима души в спално купе) вчера все още оставаха за Варна, като очакванията бяха днес вече да са свършили.
Споделено
Голямото пътуване наду до крайност активността и в групите за споделено пътуване в социалните мрежи. Групите, посветени на това да свързват шофьори на леки коли и пътуващи с цел споделяне на разхода за горивото без търговска печалба, са с членска база от близо 200 000 души, а проверка на „Телеграф“ показа, че в най-населените от тях офертите/търсенията на превоз са над 160 на ден.
Изходи
За тези, които не са дигитално активни и разчитат на традиционното стопаджийство, остава „запазването“ на място по изходите на София и надеждата великодушни водачи да им спрат по пътя към дома. „Недостигът на места във влакове и автобуси винаги води до увеличаване на пътуващите на стоп. В това по принцип няма нищо лошо, ако не се създаваха сериозни рискове за безопасността на движението по пътищата“, споделиха източници на „Телеграф“ от Пътна полиция. „Особено опасно е, когато стопаджиите окупират началото на магистралите „Струма“ при жк „Люлин“, „Хемус“ около „Джъмбо“ и „Тракия“ при „Църна маца“, тъй като това води до спиране на МПС в аварийната лента, образуване на колони и риск от сблъсъци“, допълниха униформените. От Пътна полиция и през предстоящия празничен период планират активно присъствие по невралгичните точки по пътищата на страната. Обект на масирани проверки ще са най-рисковите нарушения, като шофирането след празнична употребата на алкохол и наркотици. Строго ще се следи и за правоспособността на водачите – както за това дали на пътя има хора с отнета заради нарушения книжка, така и за такива, които шофират със свидетелство за правоуправление за друга категория моторно превозно средство. Засилени проверки с мобилни камери ще има и за спазването на скоростните режими.
Експерт: Търпението е ключът в тапите
Тапи и задръствания утре и в събота ще изнервят до крайна степен водачите, запътили се към дома. Очакванията са най-натоварено да бъде по магистралите от София към големите областни центрове, където традиционно има затруднения в пътуването в пикови празнични периоди. „Ключът е единствено и само в търпението. Водачите трябва да забравят мисълта за часа на пристигане и да се съсредоточат върху самото пътуване“, обясни за „Телеграф“ Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. „Липсата на търпение води до няколко негативни явления. На първо място това са рисковите изпреварвания, които водят до челни удари. На второ място е неспазването на дистанция. И, разбира се, превишаването на скоростта, което води до бавно спиране при необходимост или напускане на платното за движение и удари в дървета, мантинели и преобръщания“, допълни експертът. Той призова водачите да внимават и за поведението на другите участници в движението, тъй като така може да се предотвратят сблъсъци.
Деян Дянков