0

С ъс стимули да се привличат повече български ученици от по-горните класове и студенти за работа на морето, а не да се внасят работници.  Това коментират от туристическия бизнес във Варна като решение на проблема с кадрите пред „Телеграф“. 

Във Варна всяка година се приемат над двеста зрелостници за обучение в специалност „Туризъм“. По-голям процент от тях работят и са готови да останат да търсят реализация в България. Това съобщи проф. Стоян Маринов, преподавател и съпредседател на Варненската туристическа камара. Засилва се и тенденцията тези, които са ходили на бригади в САЩ и са трупали опит, да се реализират у нас на добри позиции, добави той.

Внос 

И този сезон хотелиерите по Северното Черноморие ще разчитат на служители от чужбина, като обикновено работните им визи са за 90 дни. Наемат предимно кадри от Узбекистан, Киргизстан и Непал. „Абсолютно всички позиции са проблемни. Като започнем от кухнята, през ресторанта, рецепцията и обслужването на стаите“, споделят собственици на хотели по морето. 

В бюрото по труда във Варна в момента обявените места в сферата на туризма са над 400.

Възнаграждения

Изискванията на работодателите са различни. Рядко се търси опит на подобна позиция, водещо е нивото на владеене на чужди езици, а за някои се изисква и компютърна грамотност. Основна причина за липсата на кадри е сезонността на заетостта и неконкурентното заплащане, коментира Стоян Маринов, въпреки че работодателите в сферата на хотелиерството и ресторантьорството предлагат на сезонните работници с 10 до 15% по-високи заплати в сравнение с миналото лято. Възнагражденията варират от 1800 до 2500 лева, в зависимост от позицията и опита на служителите, както и от категорията на обекта. По данни на Агенцията по заетостта най-много се търсят камериерки.