М инистерството на земеделието и храните все още разработва необходимите учредителни документи за държавната верига за храни и други продукти от първа необходимост. Това става ясно от отговорите на министерството на въпроси на „Телеграф“.

В същото време с приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г. депутатите задължиха Министерския съвет в срок от 1 месец да предприеме всички необходими действия за учредяване на дружеството и неговото функциониране. Срокът започна да тече от 27 март – деня на обнародване на бюджета в Държавен вестник, което означава, че към днешна дата той вече е изтекъл.

На въпрос на „Телеграф“ от министерството не отговориха къде точно ще се помещават държавните бакалии. Авторът на идеята за държавна верига хранителни магазини – председателят на „ДПС Ново начало“ Делян Пеевски, първоначално лансира идеята тези обекти да са в пощите. В закона за бюджета обаче това не бе уточнено.

Концепция

От отговорите на МЗХ става ясно, че до настоящия момент са били осъществени проучвателни и подготвителни дейности, които имали за цел да формират концепция за разработване на веригата от магазини. „В процес на разработване са необходимите учредителни документи, които предстои да бъдат съгласувани между министрите преди внасянето им в Министерския съвет съгласно процедурните изисквания. За финализиране на процедурата за учредяване на новото търговско дружество документите следва да бъдат внесени в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел към Агенцията по вписванията за регистрация. Създаването на държавна верига магазини за храни с контролиран произход и цени е социално-ориентирана мярка и предвид важността на темата за потребителите и българските производители МЗХ предвижда най-кратки срокове за осъществяването й“, обясниха още от ведомството.

Депутатите записаха в бюджета, че за създаване на верига държавни магазини ще се учреди еднолично акционерно дружество със 100% собственик на капитала МЗХ. В държавната верига ще се продават приоритетно хранителни стоки от български произход, а търговската надценка ще бъде с таван до 10 на сто.

Бранш

Въпросът с надценката коментира пред „Телеграф“ председателят на Браншова камара „Плодове и зеленчуци“ Цветан Цеков. По думите му при таван 10 на сто производителят ще си гарантира своята печалба, а в същото време няма да има оскъпяване на продуктите със 100-200 процента, каквито практики виждаме в големите вериги и други търговци на дребно. „Такова голямо оскъпяване ограничава възможностите на крайния потребител да купува повече плодове и зеленчуци, а самият производител не може да си реализира цялата продукция. Кой каквото и да говори, че това не било пазарен механизъм, докато в България няма проследяемост на агрохранителната верига, трябва да има такива механизми“, коментира още Цеков.