0

С тотици хвърлиха стотачки за луксозни български сирена и кашкавали на пазар за занаятчийски храни и изделия в мола на Цариградско шосе в София, видя „Телеграф“. Един от хитовите продукти бе овчи кашкавал за 70 лв., зрял осем месеца. За няколко дена на щанда бяха продадени 30 пити с кехлибареножълт цвят. Един от клиентите дори си записа телефон, за да си поръча за следващата година. Той обясни, че е привърженик на качествената храна и че сам си прави месните деликатеси от домашно телешко.

Чисто месо

За 70 лв. килото се продаваха палки с луканки и бабеци, които се радваха на внимание особено сред мъжкия пол. Хората минаваха, дегустираха и след това си поръчваха дебели резени или направо цели палки луканка. Правени са от чисто свинско и пасищно телешко от района на Банско, обясняваха производителите.

Станимашки сарми

Продавачите бяха единодушни, че хората купуват и се радват, че дават пари за качествени български продукти. Като се започне от шарлан и слънчогледово олио с плътен жълт цвят за 6,50 лв. бутилката, мине се през бутикови вина, оцет, хляб от лимец, от лилав хляб, та се стигне и до майсторски завъртените станимашки сармички. Последните се правят в Асеновград и са майсторски завити на дребни хапки, точно като гръцките. 25 лв. за килограм са с месо, 24 лв. постни и от зелеви, и от лозови листа. На щанда се предлагат и пълнени чушки с боб.

Топки за елха

Топките за елха на счетоводителка, която открива таланта си на дизайнер, след като се сдобива с деца, пък предизвикваха истински възторг сред дамската част от посетителите и децата. Те се спираха, гледаха и оставяха по 8 лв. за бройка без пазарлък. Хората ги купуват и се радвам, защото успяхме да бием китайските, разказа със смях майсторката.

На огромен интерес се радваха занаятчийски кремове с етерични масла и невен. След пандемията хората са наясно за свойствата и на лавандулата и роза Дамасцена, обясни фермерка. Голям е интересът към флоралните води, които имат различно приложение, каза жената.