О т 20 до 25 лева излиза порция цаца с бира в морските курорти през това лято. Това показа проверка на „Телеграф“ по заведения в морските курорти и градчета.
Порция от дребните рибки струва от 10 до 15 лева, като цената зависи от това дали я поръчвате на плажа или в заведение в курорта. Заради жегите това лято обаче има дефицит, а търсенето е голямо, обясниха рибари.
На много от борсите цацата е замразена, но има пресни миди.
Все по-малко заведения във Варна предлагат цаца, а заради високото й търсене цените на този вид риба са умишлено завишени. Средно 25 лева плащаме за порция трицона, пържени картофи и една бира това лято по плажните капанчета във Варна. Чиния от 300 г с цаца варира между 6-12 лв., пържените картофи без сирене са между 5 и 8 лв., а бира от 500 мл се търгува от 4 до 8 лв. в зависимост от марката й.
Цацата с бира по-скъпа на плажа.
"В момента рибата е малко заради високите температури на морската вода. Срещат се предимно дънни риби, главно иларии. Тази година много рано се стопли водата и сафридът, който хващаме в началото на сезона, влезе надълбоко в по-хладни води", обяснява рибарят бай Ненчо.
„Много е топло за цацата. Сафридът се изкупува в рамките на 5-7 лева, но на рибната борса се търгува 10-12 лева. Попчето по 12 лева го изкупуват, а на 14 лева го продават. И то не достига, понеже има доста рибни ресторанти“, категоричен е той.
По борсите цацата върви по 4 лева за килограм, а калканът стига до 40 лева за кило.
В момента е сезонът на мидите, юли-август ядката е най-пълна и най-хубава. На борсата вървят по 4 лв. за килограм, а в заведение по 10 лв. за порция натюр (с масло и чесън) от 500 г с черупките.
Пазар
"Цацата е само замразена. Мидите са си на 4 лева от много години насам, сафридът е на 12 лева, ако е пресен. Прясното попче се продава за 15 лева. Има и вносна риба – като лаврак и ципура. Прясна риба се намира все по-малко и може би затова е по-скъпа", коментира търговецът Петър Иванов.
Традиционно от пазара до чинията в ресторанта цената на морските продукти скача двойно.
Цацата идва замразена
Поскъпване
В разгара на сезона цената на рибата в морските курорти край Бургас хвръкна рязко нагоре. Порция пържена цаца с халба бира струва двайсетачка. Толкова излиза светлото пиво и ако е в комплект с пържени картофки.
Цацата и картофките са най-оборотните мезета от менютата на крайбрежните кръчми не само защото са подходящо мезе за биричка, но и защото цената им традиционно е най-ниска. Това лято обаче поскъпването е двойно.
По цялото южно крайбрежие не може да се намери пържена цаца под 10 лева, а в заведенията на първа линия цената на порцията стига и до 15 лв. Пържените картофки също са 10 лева, а гарнирани със сирене скачат на 13-14 лв. Халба изстудена бира, сервирана на пясъка, пък върви средно от 6 до 8 лева.
Борса
На рибните борси килограм цаца се продава за 5 лв., а хамсията и грацата са левче по-скъпи. Прясното попче, което преди началото на сезона струваше по 6-7 лв. килото, сега се продава за 14 лв. Най-евтино в момента след цацата и хамсията се продава замразената скумрия - 6,50 до 7,50 лв., следвана от беломорски сафрид за 10 лв. килограма.
Черноморският е поне с 30% нагоре, когато го има. Кефалът струва от 8 до 12 лв. в зависимост от размера, а деликатесният лефер удари 28 лв. Най-скъпо се търгува калканът - 35 лв. На рибната борса Краснодар в Бургас може да се намери ципура за 14 лв. и перки от ватус за 16 лв. Дребните, но вкусни черноморски скариди, струват 12 лв., а вносните кралски - от 16 до 20 лв.
С най-висока цена на борсата от готовите консервирани риби е сушеният чироз, който се предлага за 40 лева килото.
Неписано правило
Доскоро цените в кръчмите се определяха по неписано правило - порция риба струва толкова, колкото едно кило на борсата. В момента обаче кръчмарските цени са поскъпнали двойно. "Всичко поскъпва, затова и цените в заведенията се вдигат. Клиентите недоволстват, но и за нас не е лесно - плащаме по-високи наеми, по-високи сметки за ток, по-големи заплати и ако не вдигнем цените, ще фалираме", обяснява ресторантьор от Бургас.
Цените в заведенията на морето скочиха двойно
Новото неписано правило за цените в кръчмите е - цената на килограм риба да се умножи по 2 и така се формира колко ще струва порция от съответния вид риба. Изключения от правилото има само за най-скъпите видове, където надценката е по-малка.
На фона на цените на рибата мидите изглеждат направо евтини - белените ядки вървят по 12 лв., а с черупките - 4 лв. Сервирани обаче в заведение, цената на порция миди тутакси скача на 10-12 лв. Порция от по-скъпите риби като лефер и лаврак, изпечени на скара и сервирани в заведение, се предлага на цена от 40 до 80 лв. Пърженият сафрид или ципура са не по-малко от двайсетачка.
Ден година храни
"Нормално, ден година храни! Предвид, че хората разчитат само на един сезон, мисля, че е нормално цените да са по-високи, пък и то всичко скочи. Вижте цените в магазина! Цаца с биричка – това е класика за лятото! Лошото е, че я няма навсякъде. Ето това е третото заведение по алеята, в което питахме за трицона и нямаха и затова сме на сафрид, въпреки че слязохме до плажа да ядем цаца с бира", коментира Яна Иванова, клиент в едно от капанчетата на крайбрежната ивица във Варна.
Като няма цаца и сафридът е риба, но и той изчезва заради жегите
"Две бирички с цаца и картофки със сирене са около 25 лева“, заявяват Иван и Нина от София, които са успели да се докопат до така търсената трицона.
Преди дни стана ясно, че поне 90 на сто от цацата, която улавят най-големите български риболовци в Черно море, се изнася в чужбина. Сред най-големите пазари за страната ни е Португалия, посочиха от Асоциацията на производителите на рибни продукти.
*Автори: Елена Анастасова, Любомир Славов
*Снимки: Созопол – град на спасението/ФБ и "Телеграф"