К омисията за регулиране на съобщенията (КРС) няма да образува производство по отнемане на издадените на мобилните оператори разрешения. Решението е взето след получени писма от Комисията за защита на потребителите с предложение за отнемане на издадените на трите мобилни предприятия разрешения.
От КРС уточняват, че цитираната правна норма предвижда, че в случаите на санкционирано с влязло в сила наказателно постановление нарушение по ЗЗП, контролният орган предлага на органа, издал лиценза и/или разрешителното за упражняване на дейност, неговото отнемане.
Според КРС предложението за отнемане/прекратяване на разрешенията на мобилните оператори противоречи на Закона за електронните съобщения (ЗЕС) и на европейската правна рамка. „Същото представлява и непропорционална мярка, тъй като не съответства на целите, които се преследват с разрешителния режим, установен в Директива (EС) 2018/1972, а именно да се гарантира правна сигурност и да се насърчи регулаторната предвидимост, с цел установяване на сигурна среда за инвестиции, по-специално за нови безжични широколентови съобщения. В тази връзка КРС прие решение, с което не образува производство по отнемане на издадените на мобилните оператори разрешения, тъй като не са налице изчерпателно предвидените основания по чл. 117, ал. 1 и 2 от Закона за електронните съобщения (ЗЕС)”, обясняват от Комисията за регулиране на съобщенията.
От КРС напомнят, че отнемане на лиценз на мобилен оператор е крайна мярка и считат, че поставеният от КЗП потребителски проблем може да се реши чрез въвеждане на възпиращи санкции в специализираното законодателство.
„Комисията за регулиране на съобщенията, съвместно с други компетентни администрации, ще работи за подобряване на качеството на услугите на мобилните предприятия”, завършват от КРС.
По-рано и от Алианса на технологичната индустрия (АТИ), представляващ телеком сектора в България, излязоха с позиция по темата: „Алиансът на технологичната индустрия (АТИ), представляващ телеком сектора в България, изразява категорично несъгласие с безотговорните и некомпетентни изявления на председателя на Комисията за защита на потребителите (КЗП), призоваващи за отнемането на лицензите на мобилните оператори. Изявлението на КЗП от 20 януари e не само лишено от обективност и правна аргументация, но и изпраща тревожен сигнал към чуждестранните инвеститори и стратегическите партньори на България. Нагнетяването на популистки внушения срещу ключов сектор е безпрецедентен акт, който застрашава сигурността и икономиката на страната”, се казва в позицията на АТИ.
„Телекомуникационният сектор в България оперира в конкурентна и стриктно регулирана среда. Българските потребители се ползват от едни от най-добрите и достъпни телекомуникационни услуги в Европа. Според доклад на ЕК България е сред четирите държави с най-достъпни цени на мобилни услуги в ЕС, а мрежите в страната са сред най-бързите в света. Въпреки това, вместо подкрепа за дигитализацията и устойчивото развитие, виждаме безпочвени атаки срещу един от най-добре регулираните сектори, който всяка година инвестира милиарди левове в българската икономика”, казват още от Алианса.
Според тях твърдението за „системни нарушения” от страна на мобилните оператори е голословно, което се вижда и от официалните данни на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). В последния ѝ Годишен доклад за 2023 г. се посочва, че жалбите от потребители на телекомуникационни услуги са намалели с близо 10% спрямо предходната година, а значителна част от разгледаните случаи са били решени в полза на потребителите.
„Още по-абсурдно е, че докато КЗП атакува операторите с недоказани обвинения, реалните проблеми на потребителите – измами и недостатъчна регулация на неконтролирани дигитални платформи – остават извън нейното внимание. Това поставя под съмнение компетентността и истинските мотиви за действията на комисията. АТИ призовава за незабавно прекратяване на това опасно и безотговорно поведение на КЗП. Настояваме за регулаторна стабилност, експертен подход и реални политики, които защитават интересите на потребителите, а не личния имидж на отделни държавни служители. Отговорните институции трябва ясно да заявят, че българската държава няма да толерира популистки действия, които поставят под риск цифровата свързаност, икономиката и националната сигурност”, гласи още позицията на Алианса.
*Източник: NOVA