0

13 762 ракети за 262 площадки на територията на страната са в готовност да бъдат изстреляни по градоносните облаци. В борбата срещу ледените зърна се включват и трите самолета за Североизточна България. Това обяви Иван Капитанов, ресорен зам.-министър на земеделието при откриване на противоградовия сезон в село Голям Чардак, Пазарджишко, където има команден пункт и ракетна площадка. Практически сезонът е обезпечен, засега не очакваме да е по-различно от миналата година, когато бяха изстреляни 14 600 ракети. „Имаме бюджет, ако се наложи, ще купуваме още“, увери зам.-министърът. По време на откриването на сезона бяха направени демонстрации в командния пункт на Голям чардак, където експерти следят радарите, а след това на площадката бе отиграна фалшива стрелба.

Бюджет

Бюджетът за защитата е 15 млн. лв., като 8 млн. са за ракетите със сребърен йодит, а 7  млн. лв. за самолетите. Всяка площадка е обезпечена с по 52 ракети, но ако се наложи още стрелба, незабавно се доставят необходимите количества от склад наблизо, обясниха по време на демонстрацията. Припомняме, че при появата на облаци суперклетки понякога се изстрелват по 180-200 ракети.

Бучат

Това, на което се надяваме, е да няма суперклетки или поне да не са много, разказа Георги Шиндов, който е шеф на ракетчиците на площадката в Голям чардак. Те са трима и дават дежурства от 24 часа. На нея има монтирана и автоматична пускова установка, която се управлява чрез пулт и изстрелва ракетите под наклон от зададените градуси, но има и ръчна. Тя се управлява от дежурния, който излиза с каска и насочва съоръжението под зададения ъгъл, много често под водопад от огромни градови зърна. Солар обезпечава нужното електричество за установките.

Ледените зърна от облак суперклетка могат да достигнат размер на галош, а преди няколко години са били с формата на вируса ковид, разказаха стрелците. Според тях облак суперклетка се разпознава веднага по мощното бучене. Тогава е важно бързо да се стреля, ако суперклетката е в началното си развитие. Шиндов разказа, че заради полет на папата и два хеликоптера с бежанци от Сирия преди няколко години се е наложило да спрат да засяват облаците и тогава е настъпил истински ад на земята, която е било покрита с дебел килим от лед. Вече има разбиране и градозащитата е с приоритет пред летището в Пловдив, каза шефът на Изпълнителната агенция за борба с градушките Георги Ценов.

Качество

„Вероятно е да има градушки в петък, защото над Северозапдна България ще има купесто-дъждовна облачност,“ коментира Цветелина Димитрова, шеф на главна дирекция „Технически и оперативни дейности“ в ИАБГ. Тя добави, че ракетите, с които работят, се произвеждат от българска фирма в Стара Загора, а качеството на реагента е изключително високо. Това важи и за самолетния способ. Припомняме, че собственикът Христо Крушарски е извалявал облаци в Арабския свят и Румъния и предложи да се направи опит в България в планините и над язовири като защита срещу сушата.

Плевен

Още 25 нови ракетни площадки ще бъдат изградени на територията на сега  действащите командни пункта в областите Пловдив, Сливен, Хасково, Стара Загора, Плевен и Видин. Ще има още една нова регионална дирекция за борба с градушките на изток от Плевен с 28 ракетни площадки, каза зам.-министър Иван Капитанов. В момента ракетният способ покрива 25 млн. дка обработваеми площи. Трите самолета защитават Северна Централна и Североизточна България, без зоните за кацане и излитане на гражданските летища, военни зони и зона от 5 морски мили, разположена до държавната граница, уточни Капитанов. Самолетният способ се прилага вече няколко години и според служителите на ИАБГ има ефект.

Генератори

Вече са определени и два района, където могат да се инсталират наземни генератори, които ще засяват със сребърен йодит. Те са Кюстендил и Перник и областите Ямбол и Бургас. „При прилагането на този метод се наблюдава до 40% намаляване на енергията на градушката, която е пряко свързана с пораженията върху земеделската продукция“, изтъкна зам.-министър Капитанов. Методът е лесен за внедряване, защото може да се използва в урбанизирани зони без ограничения на въздушното пространство и не изисква квалифициран персонал, тъй като генераторите се управляват дистанционно. Според Капитанов тяхното инсталиране се очаква да стане през 2026 г.

Напускат заради ниски заплати      

Екипите в борбата с градушките са попълнени, но има отлив на служители, съобщи Георги Ценов.

Най-много напускат от командните пунктове и отиват да преподават в авиацията, а някои приемат работа в хипермаркетите заради много ниските заплати. Георги Ценов съобщи последните данни, според които 1190 лв. е средната заплата в ИАБГ, в която работят 1017 души на щат. Брутната заплата на шеф на команден пункт едва достига 2000 лв.  Нощно дежурство се плаща по 2 лв. на час, но има допълнителен платен отпуск от 20 дни, както и средства за път до работното място. Практически добър служител ракетострелец, който работи с боеприпаси, взема 1133 лв. на месец. Иван Капитанов заяви, че се съобразяват с бюджета, но при първа възможност ще се опитат да увеличат доходите на служителите, като според него това трябва да е с около 15%.