Н ад 34 000 младежи са на издръжка при родители, докато си търсят работа. Това показва справка на Агенцията по заетостта за хората на възраст от 18 до 35 години, които си търсят препитание, изготвена за „Телеграф“. На база общата безработица процентът на младите е 22 на сто.
По данни на статистиката от третото тримесечие на миналата година броят на неактивните на възраст 15-64 години, които не са придобили право на пенсия и не участват в образование и обучение, е 468 000. Значителен е делът на младежите от групата "нийдс", които са на възраст 15-29 години и нито работят, нито търсят, а и не учат. През третото тримесечие на миналата година техният брой е 106 000, или 12% от населението на тази възраст. Данните на Евростат показват, че младежите от групата "нийдс" в България е 13,8% и продължава да бъде над средноевропейското ниво от 11 на сто. Регистрираните в бюрата по труда младежи, които декларират, че са редовни студенти към края на януари, наброяват 890 лица.
800 студенти, редовно обучение, си търсят и работа.
Предложения
Данните в регистъра на работните места на Агенция по заетостта (АЗ) показват, че в края на януари на разположение на младежите са всички налични свободни места, които наброяват 7100. 40% от тях са в индустрията, строителството и селското стопанство, а останалите около 60% в услугите. Сред секторите на икономиката преработвателната промишленост в момента предлага най-много свободни места – 2300. Следват търговия – с около 900, хотелиерство и ресторантьорство – с около 800 места, секторът на държавното управление - около 550 свободни места, здравеопазването – 400, образованието – 200.
Според проучване сред работодателите, направено миналата година, българският бизнес ще има нужда от близо 262 000 работници и специалисти през следващите 12 месеца, а в средносрочен план - от 255 000 специалисти със средно образование.
Заплата
Най-често цената на труда в офертите на работодателите, заявяващи свободни места в бюрата по труда, е около средната за отрасъла и региона, където се извършва дейността, или 1500-2500 лв. основна заплата.
Агенцията по заетостта осигурява и възможности за субсидирана заетост на младежи до 29 години с цел да трупат професионален опит и умения по професии, търсени на пазара на труда. През януари по програма Младежка заетост + , финансирана от Европейския социален фонд +, в заетост са включени 425 младежи.
Средната продължителност на заетостта на лицата 18-35 г. на първичния пазар по изчисления на агенцията възлиза на 14,7 месеца. В изчисляването на показателя участват само лица, които след напускане на регистъра на търсещи работа поради започване на работа са се върнали отново да търсят услугите на Агенцията по заетостта.
Мотивация
Много от младите безработни не могат да си намерят работа и дори не са се регистрирали в бюрата по труда, тъй като имат високи очаквания за работата, която ще извършват, както и за заплащането. Например Аделина от София, която е на 20 години, се е върнала наскоро от чужбина, където е завършила средно образование, но предпочита да работи в родината си. Тя започва да търси работа за поне 3000 лева заплата, тъй като толкова си й месечните разходи. Отказва да работи по специалността си, придобита в чуждото училище, тъй като заплащането е под нейните критерии или в рамките на 1300 до 1500 лв. Затова открива по-добре платена работа в кaзино, където си докарва до 4000 лева на месец с бонусите и бакшишите, които й дават.
Проблемът с работната ръка е във всички сектори в Благоевградска област. Причината е, че младите хора не щат и да си помислят да се захванат на работа, ако заплатата им не е над 1500 лева, твърдят трудови посредници в бюрата по труда в Пиринско. В същото време имат претенции да е „нещо по-леко“.
„Това са хора, които се записват при нас като безработни, но със сигурност имат някакви доходи. Или живеят с родителите си и получават някакви пари от тях, или пък имат сигурни средства от наеми и някаква друга дейност.
Защото няма как човек, който няма никакви доходи, да отказва да бъде нает като барман или сервитьор на заплата от 1500 лева“, споделят експерти. Наскоро в курорта Банско двама млади мъже отказали да са помощник-готвачи в реномирано заведение срещу заплата от 2000 лева плюс платени нощувки и осигурена храна. Затова в туризма, строителството и земеделието се разчита вече на работна ръка от чужбина. Оказва се, че чужденците са по-изпълнителни и това води до по-добри финансови резултати на техния работодател.
Всеки пети безработен е на възраст до 35 години.
Правят регистър на обезкуражените
Регистър на обезкуражените лица на пазара на труда ще направи Агенцията по заетостта (АЗ). За целта ще обменя информация с ГД ГРАО, НАП и други институции, за да идентифицира тези хора. Информацията ще се въвежда в електронен регистър и ще се предприемат действия за връщането към заетост на икономически неактивните на възраст от 16 до 64 години.
Сред институциите ще се установява местоживеене, а това ще позволи да се направи контакт с тях и да се провеждат политики за икономическо активиране. Така ще се предотврати тяхното изпадане в бедност и социална изолация, а с подходяща мотивация и обучение ще бъдат върнати на пазара на труда.
Само 190 души без работа в Русе
Към 190 са били трайно безработните лица на различни възрасти в Русе през миналата година, показа справка на „Телеграф“. Сред тях не е имало младежи, които нито учат, нито работят, което не означава, че в областния град не съществува такава категория млади хора. Подобна статистика в бюрата по труда не се води, защото безработните правят доброволно регистрацията в тях. Почти не е имало случаи да се отказва работа. Това е ставало единствено когато човекът се мотивира с решение на ТЕЛК, че условията на труд в предложената му работа ще влошат здравословното му състояние. Понякога и работодателите не били доволни от работника и взаимоотношенията се прекратявали.
*По темата работиха: Елена Иванова, Жанета Йорданова, Владимир Симеонов
Екип на Телеграф