Р аботодателите отлагат планирания за 15 януари протест срещу високите цени на тока за бизнеса, съобщи председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев. По думите му работодателите запазват протестната си готовност, тъй като все още няма трайно решение на проблема.
По думите на Велев те са се срещнали с представители на всички парламентарно представени групи. Той призова производителите да не спират работа заради високите цени на електроенергията.
Според председателя на БСК Добри Митрев, представителите на бизнеса остават в готовност да отстояват интересите на всички 600 000 небитови потребители – болници, училища, детски градини, храмове, общини, големи, малки и средни предприятия, ако обсъжданите въпроси не намерят трайно решение. „Косвено тази непредвидимост ще се отрази на всички български граждани”, каза Митрев.
Той увери, че инфлацията към момента намалява. „Надяваме се в близко бъдеще да изпълним и последния критерии за влизане в еврозоната. Признателни сме на всички за държавническото и национално отговорно поведение за тази ситуация”, допълни Митрев.
Консенсусът е компенсации да се дават, когато цената на тока е над 180 лева за мегаватчас, като държавата ще компенсира разликата между актуалната цена на борсата в сегмента "Ден напред" и 180 лв. за мегаватчас. Социалните партньори допълниха, че очакват механизма с компенсациите да бъде записан в закона за енергетиката, така че да не се налага акт на парламента или правителството при всяко покачване на цената на електроенергията.
Работодателските организации призоваха своите членове да не калкулират цената на тока в производствените си цени, което пък от своя страна да направи стоките по-скъпи за крайните потребители. Докато обаче програмата за компенсации не бъде приета през поправки в специалния закон за приходите и разходите, което да уреди нещата за поне 3 месеца, социалните партньори остават в протестна готовност.
Синдикатите посочиха, че компенсациите ще стабилизират разходите на предприятията, което ще премахне риска от съкращаване на персонал в различните индустрии. Настояванията на синдикалните организации обаче ще настояват държавата да въведе механизъм за компенсиране на енергийно бедните битови потребители.