0

Е днократните пластмасово-алуминиеви капсули с кафе са опасни здравето и за природата, защото трудно и почти невъзможно е да се рециклират. Различни изследвания пък показват, че отделилият се при загряването флоран попада в кафето и може да навреди на здравето. Това алармираха „Активни потребители“. Според изследване на университета в Барселона от 2011 г. в кафето от капсула се съдържа повече фуран, отколкото в кафето, направено в кафе машина с филтър. Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) съобщава, че приемането на фуран и метилфурани чрез храната може да доведе до дългосрочно увреждане на черния дроб.
Горната част на капсулите за кафе обикновено е направена от алуминий. Повишените нива на алуминий в организма се свързват с болестта на Алцхаймер и дегенеративни заболявания. С депресия, високо кръвно, артрит, наднормено тегло, хормонални нарушения, аутизъм и дори автоимунни заболявания. Има твърдения за наличие и на други химични замърсители в капсулите за кафе – арсен, титан, хром, олово, ванадий, живак.
 

Ограничения
Хамбург е първият град, въвел забрана за ползване на кафе в капсули във всички обществени и федерални сгради още през 2016 г., преди влизане в сила на европейската директива, забраняваща пластмасовите продукти за еднократна употреба. Изхвърлените след ползването им капсули с кафе могат за година да покрият екватора над 12 пъти. Най-често са изработени от пластмаса с капаче от алуминиево фолио. „Каквото и да говорят за рециклирането, този продукт никога няма да може да се рециклира“, е казал изобретателят на системата на кафето в капсули Джон Съливан.