4,20 лева на месец ще ни струва обслужването на разплащателна сметка, ако решим да се възползваме от промоциите и внесем левовете, които държим „под дюшека“, в банка, която безплатно да ни ги превалутира в евро на 1 януари. Това показва проверка на „Телеграф“ в сайта на БНБ, където има информация за среден размер на банковите такси.

Както вестникът ни пръв писа, много от кредитните институции обявиха промоции за определен срок, в който няма да ни слагат такса за внасяне на пари по сметка. Идеята е хората да бъдат стимулирани още това лято да вкарат левовете си в банка, която да ги превалутира безплатно и автоматично точно в 0.00 часа на 1 януари, когато страната ни въвежда еврото. По този начин ще се избегнат опашките, а и натоварването на самите банкови служители, когато след Нова година хората се втурнат да си обменят левовете в евро.

Вкъщи

Промоцията е насочена основно към тези, които държат определени суми в брой вкъщи, както се казва, „под дюшека“. Кампанията е насочена както към съществуващи, така и към нови клиенти. Това означава, че между тях може да има и хора, които досега не са си отваряли банкова сметка, а са си държали левовете заключени в някой шкаф у дома. За да си открият банкова сметка с цел да се възползват от промоциите на кредитните институции, които впоследствие безплатно и автоматично да им превалутират левовете, тези хора ще трябва да си открият банкова сметка. За поддържането й обаче се плаща ежемесечна такса. Тази такса варира при различните кредитни институции, но средната й стойност за пазара е 4,20 лева месечно или 2,81 лева месечно, ако към сметката има издадена дебитна карта. В същото време това, което еднократно ще спестим, е таксата за внасяне, чиято средна стойност е 1,91 лева за суми до 3009 лева, или 0,27% от сумата, но минимум 2,81 лева.

Но таксите, свързани със сметката, не свършват дотук. Ако искаме да теглим пари от нея, отново ще плащаме. Тегленето в брой от каса в офис на банка в последните години поскъпна драстично. Сега за суми до 1000 лева се плащат средно 4,04 лева. Ако таксата зависи от размера на сумата, то трябва да платим 0,67%, но минимум 6,73 лева. Много по-изгодно е да теглим от банкомат. Ако банкоматът е на обслужващата банка, тегленето е средно 39 ст., или 0,14% от сумата, но минимум 30 ст. От машина на друга кредитна институция услугата ще ни струва средно 1,17 лева, или 0,18% от сумата, но минимум 1,43 лева.

Безплатно

Хората ще имат възможност да обменят безплатно – без такси и комисиони, и по централния курс на БНБ, левовете си в продължение на първите шест месеца след въвеждането на еврото. След това банките могат да въведат такси съгласно своята тарифа. 12 месеца след въвеждане на еврото те изобщо могат да преустановят обмяната на левове, ако вземат такова решение. В същото време БНБ без ограничение във времето ще продължава да сменя левове с евро. Там, където няма кредитни институции, тази дейност ще се извършва от пощите. 

Хората да не бързат още сега да обменят левовете си, защото в момента банките имат доста висока такса за тази услуга. На някои места операцията струва 6 лева и служителите дори съветват да се обърнем към чейнджбюро, като ни насочват към най-близкото.